Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Bestelenmiş Şiirler

Bestelenmiş Metin Altıok Şiirleri

Metin Altıok
Öğrenim hayatım için geldiğim DTCF’nin önünde, serin bir rüzgar altında fark ettim Ankara’da ağaçların çıkardığı hışırdama seslerini. İlk zamanlar öyle hoşuma giderdi ki bazen otobüs duraklarında yukarı bakar, bu sesler eşliğinde manzarayı izlerdim. Ta ki radyoda bir ezgi kulağıma çalınana dek:
Ah kavaklar ah kavaklar
beni hoyrat bir makasla
eski bir fotoğraftan oydular.
ah kavaklar, kavaklar…
acı düştü peşime ardımdan ıslık çalar.
(SEZEN AKSU: KAVAKLAR)
Sonradan öğrenmiştim acının bir şairin ardından ıslık çalmasının ne anlama gelebileceğini. Öyle bir acı ki önce dostları yakmış, ardından yanan bir ormana, sapı kırık bir süpürgeyle müdahele etmeyi bekleyen bir vücudun yavaş yavaş yitmesine neden olmuştu. Sivas deniyordu o şehre denmesine de biz bugün hala ne diyeceğimizi bilemiyoruz.

 

Öyle yaralıyım ki
Ölmem ben artık

 

Ölmem ya kanarım,
Kanarım seve seve
Haksızlık etmem
Suya ekmeğe…
Sonra daha da öğrendim şairlerin çocuklarını ne çok sevdiklerini. Onlara para pul değil belki ama ölümsüz yüzlerce dize miras bıraktıklarını. Her okunuşta yüreği tekrar tekrar kanatan… Bir babanın dizeleri ki hayattır aslında miras kalan. A. Behramoğlu’nun dediği gibi yangın yerinde zordur insanca, insan kalan…Oysa ne çok sevmişti şair, minicik elli küçük kız bebeğini.
Yitirdiklerim de oldu
Kazandıklarımın yanında.
Eskiden bir yüreğim
Vardı benim;
Şimdi uzakta
Çarpar belki
Bir çocuğun odasında.
 
Ardında şiirlere bürünmüş aşklar bırakır şairler, seviye kesmiş soğuk kış gecelerinde. Hatırlatır yaşının yetmişinde akılda kalmış kokuları, anıları… Ne acıdır yeniden elini tutamamak, kör karanlığa kurban edilen sevgilinin. Ne acıdır bir daha sarılamamak ya da artık sadece hayallere sarılmak…
Senin ağzın tarçın kokardı,
Benimki karanfil.
Birbirine karışırdı
Soluklarımız.
Tek başınayız şimdi ikimiz.
Bende karanfil,
Sende tarçın kokusu
Yapayalnız,kimsesiz.
Ben seni yalansız
Bahar gibi sevdim.
Sevgi adınaydı
Milis beraberliğimiz.
Sabahtan akşama
Günü tarar örerdik
Ve kedileri
İkimizde çok severdik.
Bu ülke ne çok yitirdi şairlerini. Ne çok dizeyi öksüz, yetim bıraktı. Bu şairlerden biridir Metin Altıok. Bergama’da 14 Mart 1940’ta başlayan yaşamı “Sivas Olayları”ndan sonra kaldırıldığı hastanede 9 Temmuz 1993’te Ankara’da son buldu. 79’da “Kendinin Avcısı” kitabıyla Ahmet Telli ile paylaştı  Ö. F. Toprak şiir ödülünü. 
Edebiyat Yuvası olarak şairi saygıyla anıyor ve şiirlerinden bestelenmiş şarkıları sizlerle paylaşıyoruz. Özellikle aralarında Sezen Aksu, Zülfü Livaneli, Zuhal Olcay, Candan Erçetin, Mazlum Çimen, Doğan Duru, Demet Sağıroğlu, Birsen Tezer gibi isimlerin de olduğu 30’a yakın sanatçının, Sivas katliamında hayatını kaybeden şair Metin Altıok için bir araya gelerek, şiirlerinin bestelerinden çıkarılan saygı albümü “Metin Altıok Şiirlerinden Şarkılar-Ankâ”yı dinlemenizi öneririz. Yorum, beğeni ve düşüncelerinizi bekliyoruz. Keyifli dinlemeler…

Metin Altıok Kavaklar

Yol Şarkısı

Hançerin Sapı

Eski Baharat Yollarında

Kekre Dünya

Havı Dökülmüş Sevincin

Kimliksiz Ölüler

Evde Yoklar

Kuşlu Gazel

Sonra Git

SİTEMİZDEKİ BESTELENMİŞ ŞİİRLERİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close