Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Ceren Acar

Kod Adı: Demokrasi

Demokrasi

Demokrasilerde çareler tükenmez. Çünkü demokrasi, sistem içerisinde bir amaçtan ziyade araca dönüşmüşse, var olan mekanizmanın sürekliliği için çareler üretilir ki canavar düzen demokrasiden beslenip semirebilsin. Göz önünde var olan adil, milli iradeye dayalı sistemin görünmeyen kısmında, gevşetilip kıvama getirilmiş zihinlerin algılayamayacağı kadar büyük oyunlar döner. “İrade” kavramının içini dolduracak kadar cümlesi olmayan milletin iradesine başvurularak, milleti parlamentoda en iyi şekilde temsil edecek vekiller seçilir. Demokrasi yaşatılır, millet uyur, milletin vekili uyur. Peki, parlamenter sistemin var olmasını ve varlığını sürdürmesini sağlayan tüm unsurlar böylesi bir gaflet uykusunda iken, devlerin saltanatı ne haldedir? O saltanat sürer. Zaten aksi düşünülemez, düşünülmesi teklif dahi edilemez! Çünkü bu sistemde düşünmek bir eylemdir, oldukça zararlı bir eylem. Bu sebepledir ki; sistemin içerisinde yer alan bireylerin düşünmemesi için eldeki tüm imkânlar son damlasına kadar kullanılıp, bir “düşünen insanın hazin sonu” adlı hurafe yayılmıştır. Bu telkinlerle doğup büyüyen toplum bireyleri, bir yandan demokrasinin sözde varlığından ötürü huzur içinde Cumhuriyetin! süren hükmünün kollarına bırakırken kendini, bir yandan ters giden bir şey olduğu sezgisine kapılsa dahi türlü savunma mekanizmalarını devreye sokarak tehlikeli düşünme eyleminden bir şekilde sıyrılır.
Düşünürsen, delirirsin. Ölürsün düşünürsen. Normal bir ölüm de değildir seni bekleyen. Düşünürsen, köşe başlarından gönül rahatlığıyla dönemezsin karanlık sokaklarda. Düşündüklerinden rahatsız olan birileri, ellerinde satırlarla ölüm fermanını yazmak için pusu kurmuş olabilirler çünkü. Ne de olsa “Özgürlüğün, başkasının özgürlük sınırlarına müdahale ettiğin an biter.” öğretisi vardır zihinlerde. Düşünürsen, hele bir de çoluğuna çocuğuna küçük yaşta düşünmeyi öğretirsen, o çocuğu ekmek almaya bile yollayamazsın. Kara gözlerindeki umuttan rahatsız olanlar, bir gaz kapsülü ile gelip dağıtabilirler umudunu. Düşünürsen, Ortadoğu’nun ateşinde kavrulan çocuklara umut olmak için çıktığın yolda, bombalarla paramparça edip karanlığa gömebilirler gözlerindeki ışığı. Sonra polisler bile güler haline! Bu yüzden fazla düşünmeye gelmez. Devletin sana tanıdığı hak ve imkânlar çerçevesinde, anayasal hakların el verdiğince düşünmek yeter demokrasilerde. Vakti gelince millet iradesine başvurulacaktır, sokakta değil, sandıkta hesaplaşmak için. Millet de iradesine dayanarak, seçeneklerden kendi düzeninin işleyişine en yarar olanını seçmek için gereken özeni gösterecektir. İşte bu oyun, “kimden ne kaparsam karcılar” ile kapılanların ve karın ne olduğunun farkında bile olmayan şükürcüler sayesinde akıcı bir şekilde sürer gider. Arada birileri çıkıp “Kral çıplak!” diye haykırır elbette. Fakat bu işin sonu masaldaki gibi bitmez. Çünkü demokrasilerde çareler tükenmez.
Tekerrür eden tarih içerisinde millet, çıplak dahi olsa başındaki kralı kutsayan mantıkla yoğrulmuştur, oyunu bitirip herkesin evlere dağılmasını göze alamaz. Zaten aksi takdirde güç erki bir yolunu bulup demokrasiyi kendi lehine işler hale getirecektir. Çakalların saltanatında demokrasi amaç değil, bir araçtır. Ağırlığını tepende hissettirmek için, çoğunluğunu oluşturup haklı çıkabilmesine yarayan mükemmel bir araç. Varlığına inandıkları milli iradenin vatandaşlık görevini yerine getirmek üzere sistematik hareketlerle düştüğü bu yolda, zihninde çınlar durur bir ses: Ne vakit üstüne inip ezeceği meçhul bir postalın gölgesinde mi yaşamalı yoksa dönüp dolaşıp bir şekilde arkandan tekmeleyecek, sırtını dayadığın devletin parlak iskarpinlerinin ışıltısında mı? Seçmekte özgürsün; ama düşünmekte değil. Seçmekte özgürsün; çünkü demokrasi diye bir şey var. Adıyla yaşatılan, varlığına inanılan bir efsane gibi… Adınla yaşa sen ey şanlı DEMOKRASİ!!!

Ceren ACAR

İlgili Aramalar: Ceren Acar, Ceren Acar Yazıları, Ceren Acar Kimdir, Ceren Acar Hayatı, Ceren Acar Yazar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close