Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Tunay Devrim

Hepimiz Tanrının Çocukları Değil miyiz?

Semir Aslanyürek’in filmi Yedi Avlu’yu izlediniz mi?
Aynı avlularda yaşayan Arap, Türk, Ermeni, Kürt, Hristiyan, Yahudi, akıllı, deli, alevi, sünni, Süryani, ailelerin hayatlarına kısaca değen film;, üç çocuklu ve dul bir kadın olan Rum Eleni’nin; komşu avluların sakinlerinin kapılarını her gün farklı bir sebeple  çalıp durmasının hikayesini anlatıyor. Filmin başında geçen şu diyalog bugün yaşadığımız süreci getiriyor aklıma.
“Çocuk istemiyorum, eninde sonunda ya öldürecekler ya da öldürülecekler…Bir yere gitmiyorum anne! Bu toprağın insanı, hayvanı, bitkisi bu toprakta yetişen her şey benim akrabam.”                    

Yedi Avlu

Son zamanlarda yaşananlara baktım da yıllardır ne kadar da güzel şekilde nakaratlamışız gözümüzün önünde duran yalanları. Biz mi kardeşiz? Biz mi hoşgörü timsaliyiz? O halde bu cinnet durumumuz ne? Hepimiz aynı avluda oynayan çocuklar, dedikodu yapan komşular, birbirini kızdıran arkadaşlar, aynı havayı soluyan dostlar değil miyiz? Bu toprağın insanı, hayvanı, bitkisi bu toprakta yetişmiş her şey değil miyiz? Doğduğum günden beri bakıyorum tenime, tanıdığım herkesin yüzüne; neremize işlenmiş Türk, Arap veya Kürt olduğumuz? Hangi dizayn edilmiş kulağımızla ayrıştırıyoruz bu ülkenin türkülerini.                     

Ne görüyorsunuz bu fotoğraflarda? Kürt mü, Türk mü, Arap mı? Ben sadece ölen insanlar görüyorum. Askerde ölsen şehitsin, bombalamada ölsen şehitsin, dağda ölsen şehitsin. Peki tabuta sarılan oğluna ağlayan babaya, Suruç’ta bombalanan paramparça bedenlerin sahiplerinin annelerine bakarken mi ayrıştırıyoruz onları “ölümcül kimliklere”. Her gün ekranlarda yoksul bir damın altından kalkan cenazeleri gördükçe, bir sokak ortasında cansız bir kadın bedenine bir örtü sermeyecek kadar nefretle dolan gözlere, bir milletvekilinin ölen bir polis memuru için “etkisiz hale getirildi” diye mesajlar atmasına, ölen bir şehidin cenazesinde “ne mutlu onun ailesine” diyerek hala oy sayımı derdindeki hasta ruhlara rastladıkça kalbim sıkışıyor.
Biz mi kardeşiz, biz mi hoşgörülüyüz?
Rum Eleni’nin:
“Biliyorsun ne oldu. Buzdolabında yaprak sarma var, pişmiş tavuk var, peynirli künefe var ve gazoz var. Kızım Rüya, tutturdu illa çorba istiyor, şu kadarcık mercimek vardı, öğüttüm, çorba pişirdim. Ama Rüya çorbayı limonsuz içmez. Sizde bir parça limon yok mu?”
leitmotiv’iyle tekrarlanan cümlelerine gizlenen yan avludaki insanların arasına girme isteği, beni de aranıza alın bahanesi, her seferinde avludakiler tarafından suratına çarpılan bir kapı olarak cevap bulmuştur.
Ey bu ülkenin aynı avluyu paylaşan insanları, sizler Eleni’lere, sizden olmayanlara, kapınızı çalanlara yüreğinizi kapattığınız sürece bu ülkeye, filmin sonunda Eleni’nin başına gelenlerden farklı bir şey gelmeyecektir. Ancak ve ancak bir “deli”nin ihtiraslarına kurban olacaktır. O yüzden filmin sonunda Meryem Ana’ya seslenen Eleni’ye kulak verin:
Ağlıyorsun Meryem Ana!
Neden ağlıyorsun?
Bunca senedir gözyaşların niçin durmadı?
Oğlun bizim için kendini feda etmedi mi?
O kendini insanların acısını dindirmek için feda etmedi mi?
O halde neden hala çok acı çekiyoruz Meryem Ana!
İnsanlar neden bu kadar acımasız?
Neden birbirine eziyet ederler?
Mutlu olmayı ne zaman öğreneceğiz?
HEPİMİZ TANRININ ÇOCUKLARI DEĞİL MİYİZ?
Türkler, Ermeniler, Araplar, Kürtler, Ermeniler, Yunanlılar;
Bütün milletler Tanrı Baba’mızın çocukları değil miyiz?
Hepimiz onun çocuğuysak neden birbirimize eziyet etmemize izin veriyor Meryem ANA?
Neden bize izin veriyor?
Nedeni ne?
Yedi Avlu filmini, bütün avluların “Barış”a açılacağı o güzel günlerin umuduyla izlemenizi öneririm. “Aslan Yürekli Usta”ya saygılarla…

TUNAY DEVRİM


İlgili Aramalar: Tunay Devrim Hepimiz Tanrının Çocukları Değil miyiz?, Hepimiz Tanrının Çocukları Değil miyiz?, Tunay Devrim, Tunay Devrim yazıları, Tunay Devrim Adile Mermerci Çok Programlı Lisesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close