Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Tunay Devrim

Artvin’in Güzel İnsanları Niçin Direniyor?

Artvin

Son zamanlarda Artvin’de büyük bir direniş ve mücadele var. Ben de bu mücadelenin içinde yer alan, doğa ve kitap aşığı Artvin’li dostum Önder Keleş’ten bize süreci anlatmasını istedim. Bakalım Artvin’in güzel insanları ne için direniyor:
Doğu Karadeniz’in küçük bir ili olan Artvin şehrinde 20 yıldır devam eden bir çevre mücadelesi vardır. Şehrin konumu, coğrafi şartları, sosyo-kültürel yapısı düşünüldüğünde, bu şehirde yapılmak istenilen bu şehri insansız, bitkisiz ve hayvansız ( cansız ) bir alan haline dönüştürmek ve emperyalist şirketlerin ve onların yerli işbirlikçilerine peşkeş çekilmek istenmektedir.

Tunay Devrim

Cerattepe’de ( Kafkasör Yaylası’nın bir üst mevkisi ) düşünülen  altın ve bakır  maden ocağı işletmesi Artvin şehrine büyük bir darbe vuracak ve yaşam alanını sonlandıracaktır. Düşünülen bu maden ocağının Artvin şehrinin tam üstünde olması, burada yaşayan insanlar için yaşam boyutunda tehlike yaratmaktadır. Çünkü şehrin içme suları buradan gelmektedir ve çıkarılmak istenilen madende siyanür kullanılacaktır. Maden ocağının açılması için yüz binlerce ağaç kesilecek ve şehrin fiziki yapısı engebeli dik bir arazi olduğu için büyük heyelanlara sebebiyet doğuracağı bilinmektedir.
1990’lı yılların başında MTA şirketi burada alan çalışması yapmış, sonuç olarak burada bir rezervin olduğu fakat çıkarmaya değmez olduğunu söylemiştir. Sonra Kanadalı büyük bir altın şirketi gelip, buranın maden işletme ruhsatını alarak, gerekli alt yapı çalışmalarına başlamıştır. Şehirde Yeşil Artvin Derneği kurularak yapılmak istenilen Altın Madenine karşı mücadele böylelikle başlamıştır. Yıllar içerisinde mahkeme kararları ile iptal olan maden işletme ruhsatları ve çed raporları sürekli değişerek ve değiştirilerek ( şirket isimleri de firmalar da değişerek) bugüne kadar gelindi.
Şu anda burada maden çıkartmak isteyen şirket Cengiz İnşaat ( bu milletin a…koyacağız diyen kişi). Bu zihniyete dur demek için direniyor Artvin halkı… Çocuklarımıza yeşil bir gelecek, güzel bir dünya bırakmak için diyoruz ki:
 “Artvin’in üstü altından daha değerlidir…”
Biz de edebiyat yuvası olarak; milletin a…….koyanların, onlara bu izni verenlerin, her şeyi para ile ölçenlerin, dünyanın içine edenlerin değil, yarına daha güzel, daha yaşanabilir bir dünya bırakmak isteyen Artvinlilerin yanında, onların bu mücadelesine desteğimizi sonuna kadar vereceğiz… 


İlgili Aramalar: Tunay Devrim Aşkı Uğurlarken, Aşkı Uğurlarken, Tunay Devrim, Tunay Devrim yazıları, Tunay Devrim Adile Mermerci Çok Programlı Lisesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close