Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Tamer Arıcan

Gönlüme İnerdin Ay Gibi

Gönlüme inerdin, inme gibi. Yüzüm gülerdi de kaskatı kesilirdi her yanım şaşıramazdım bile. Sen, senin varlığını devam ettiremezken bende benim ait olduğum her şey senle.
Alakasız bir kaos içindeki beynimin algılayamadığını anlamak için ki uğraşım bunca zahmet yüzlerce sene. Hatta aralıksız binlerce… Sen sahip olduklarının farkına vardığın an senden ayrılma anına vardığında her şeyini yitiren biri olarak ben olacağım karşında.
Dimdik duracağım karşında tam gözlerinin içine bakacağım tek bir kelime etmeden ağırlaşacak nefesim. Gözlerim bebeklerini parçalayacak gözlerinin doğmamış canlar yanacak, ne destanlar yıkanacak defalarca nehirlerde, ki  sadece ıslaklığı yakacak beni özündeki bir damla nemin.
Bozmayacağım dingin duracağım rüzgar vuracak bu kez beni kokuna sarılı amber tılsımlı, susmayacağım dilsiz şeytan olacağım tüm köleleri azat eden günahkar. Koca köşkün efendisi gelecek bağırıp çağıracak kılım kıpırdamayacak yemin ederim.
Ufak tılsımlar biliyorum, yahut dua … Ne dersen de. Seni onlarla kendime bağlayacağım ilkin sonra bağı boynuma geçireceğim. Ormanlara koşacağım beyaz atlar gibi her yanımda sen savrulacaksın boyun bağım olacaksın nefesime konacaksın.
Koca bir Çernobil, Fukuşima olacaksın belki, sızım sızım içime sızacaksın gecenin bir yarısı. Sesim çıkmayacak yeminler olsun kimseler duymayacak. Sen olacaksın ya sen, sadece sen. Gram gram alacağım ısını delirecek dilsiz dilim her yanına vuracak ağzımın çıtım çıkmayacak.
Ruhum kül olacak Ganj’a atılacak, törenler şölenler belki adaklara çıkacak adım bağırmayacağım, bağırmayacak dilsiz dilim. Kül ruhum savrulacak her yana ateşi sen ruhumun suyu da sen olacak. Temeli asi bedenim yere oturacak abdal abdal bakacak fıtrata, iki sorusu olacak basit.  Nereden geldim ? Nereye … ?
Koca bir zırıltı kopacak evrende kuşlar, böcekler, atlar her yana dolacak. Kül suyu ruhum dilden dile gülsuyu anılacak. Güle dönecek,  güle konacak aklım, fikrim. Bir kan pıhtısında arayacağım seni her evrende ufacık bir diken hizmetiyle.
Bitmez tekrarlar sürecek, sürecek. Bin parçaya dağılmış ben bir bine bir bine daha bölünecek. Her yer güle dönecek. Aklımla fikrimle arayacağım seni. Ruhum dua sonrası ellerde can bulacak. Bedenim fıtratsız topraklarda her yanına bulaşacak. Belki se bu sonsuz bir savaşla olacak.
Gönlüme inerdin Ay gibi, eskiden. İnme gibi. Yüzüm gülerdi, kaskatı kesilirdi her yanım. Özgür kılardın, bağır çağır her yanım.
Mülteci teneffüsündeki bir cigara gibi dudaklarımı yakardın, yetiştirebilirsem ikincisindeki elimi. Eşkıya kurşununa dönerdim memleket çalan. Haklı sebeplerim vardı. Eskiden…


İlgili Aramalar: Gönlüme İnerdin Ay Gibi, Tamer Arıcan Gönlüme İnerdin Ay Gibi, Tamer Arıcan Yazıları, Tamer Arıcan Malkara Anadolu Meslek Lisesi, Tamer Arıcan Matematik Öğretmeni, Tamer Arıcan Tüm Yazıları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close