Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Erhan Tığlı

Süt

Süt

Süt, özellikle çocukların en önemli ve yararlı gıdalarından biridir. Sade olarak içildiği gibi meyveli, şekerli, kakaolu olarak da içilir. Sütten sütlaç, muhallebi, sütlü Nuriye… gibi tatlılar ve yoğurt, peynir, kefir yapılır. Sütten ağzı yanan ayranı üfleyerek içer. Kimi sütçüler süte su katarak ayarını bozarlar. Ana sütü ak ve kutsaldır, çocukların tutunduğu çiçekli bir daldır. Sütü olmayan anneler sütanne tutarlar çocuklarına. Zorluklarla baş etmeye çalışanlar “anamdan emdiğim süt burnumdan geldi” derler. Kötü kişiler “sütü bozuk” olarak nitelendirilirler… Toy ve deneyimsiz gençlerle “ağzın süt kokuyor”, “süt kuzusu” diye alay ederiz. Annemiz kızdığı zaman bize “Böyle yaparsan sana sütümü helal etmem” der. Korkaklar etliye sütlüye karışmak istemezler.  Eski Türkler at sütünden kımız yapıp içerlerdi. Bazı kadınlar da güzelleşmek için eşek sütüyle yıkanırlar…
Trende bir anne çocuğunu emzirmek istiyor ama çocuk memeyi almak istemiyor. Anne kızıyor, “İç yoksa amcaya veririm bak” diye azarlıyor çocuğunu. Bu böyle sürüp gidiyor, çocuk gene inat edince karşıdaki adam dayanamıyor; “Çocuk istemiyor işte. Bana vereceksin diye ineceğim durak geçtiği halde inmedim. Yap artık şunu” diye bağırıyor.

Bir anne oğul varmış. Birlikte yaşarlarmış. Anne her gün süt içer, oğlu da birkaç kilometre öteden süt getiriverirmiş ona. Delikanlı inek ya da koyun sütü değil de aslan sütü içermiş. Anne kızar, “Mis gibi süt varken niye içiyorsun o zıkkımı?” diye başının etini yermiş oğlunun. Oğul, “Anne, sen bilmezsin bunun tadını, zevkini. Boşuna ısrar etme. Ben senin içtiğin sütten içemem” dermiş ama annesine laf dinletemezmiş.
Günlerden bir gün delikanlı bakalım anlayacak mı diye sütü içine biraz rakı koyuvermiş. Annesi hiç sesini çıkarmamış. Oğul süte koyduğu rakının miktarını çoğalttıkça çoğalttığı halde anneden hiçbir tepki gelmiyormuş. Derken bir gün genç, “Ben ne yapıyorum yahu? Bu gidişle kadını alkolik yapacağım” diye süte rakı katmaktan vazgeçmiş. Annesine katkısız süt getirivermiş. Anne süt tasını oğlunun başına çalmış, “Bu ne biçim süt böyle, sütçüyü mü değiştirdin sen? Al götür bunu da o eski sütten al gel!” diye bağırmış.

Erhan Tığlı

Adamın karısı kocası evde yokken zenci bir çocuk doğurmuş. Adam uzaklardaki işinden dönünce şaşırmış, “Bu ne böyle?” diye bağırmış. Kadın, “Çocuğun sütannesi zenciydi ondan olmuştur” diye kocasını kandırmış ama annesi torununu görmeye gelince durumu anlamış, karısının dediğine inanıp hiç sesini çıkarmayan oğluna dönmüş; “Ben seni inek sütüyle beslemiştim. Ondan böyle öküz oldun galiba!” demiş.

Süt içtim dilim yandı
Ah amanın aman!
Bahçemde kilim yandı
Ben kilimde değilim
Ah amanın aman!
Gönlümde gülüm yandı


İlgili Aramalar: Erhan Tığlı, Süt, Erhan Tığlı Süt, Erhan Tığlı Yazarlarımız, Erhan Tığlı Edebiyat Yuvası, Erhan Tığlı yazıları, Erhan Tığlı yazılarını oku, Erhan Tığlı oku, Erhan Tığlı kitapları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close