Ali Kaya

Kaşları Kartal Kanatlı Kara Yağız Çocuk!..

Türküler yalan söylemez… Binlerce yılın süzgecinden damıtılarak gelip yerleşir yüreklere. Yasa yapanlar ölür, türkü yapanlar ölmez. Hâlâ dillerde dolaşır türkülerimiz.
Türkü yapanlar, türkülerimizi söyleyenler, yasaları yapanlardan daha yiğittirler!..
Yasaları yapanlar ölür, türkü söyleyenler çağlar boyu hep yaşarlar..
Çocukluğumda dinlediğim bir türkü vardı, sizler de bilirsiniz o türküyü;
“Elvan çiçekleri takma başına / Kudret kalemini çekme kaşına / Beni ağlatırsan doyma yaşına / Ağla gözyaşlarn sil melûl melûl…”
Elvan çiçek nasıl bir şeydir bilmiyorum, ama o kartal kanatları gibi iki yana açılmış, kendinden rastıklı o kalın kaşların, esmer yüzü nasıl da doldurduğunu görüyor, biliyordum!..
Ağlayan sadece ben değilim ardından… Milyonlar evlerinde göz yaşı dökerken;  1.5 milyon insan yürüdü o küçücük bedeninin ardından. Zalimin ayrıştırdığı ülkeyi nasıl da birleştiriverdin bir günde çocuk!.. 7’den 77’ye herkesi peşine takmışken “emri ben verdim” diyen uzun adam “ minareler süngümüz…” diye hâlâ nutuk çekiyordu sokakta.  En ufak bir acıma duymadan, vicdan azabı çekmeden, sorumluluk taşımadan, utanmadan, sıkılmadan, bir başsağlığı bile dilemeden üstelik…  
Ey kara kaşlı, kara gözlü yiğit oğlan!..
Sen ölmedin, Ölecek yaşta değildin çünkü… Seni öldürdüler!.. Toprağın altında değil; 15 yaşın yaramazlığı ve afacanlığıyla sokakta top koşturuyor olmalıydın şimdi sen çocuk… Hafta sonları maçlara gidecektin daha, bağırıp çağıracaktın herkes gibi. İçini boşaltacaktın topluma karışıp da ey kara çocuk!..
Ekmek almaya gidiyordun, gaz bulutunun içinde kaldın, yolunu şaşırdın belki de… Önünü, yanını, yönünü göremez oldun dumandan. Olayların içinde buldun kendini. Ara sokakta vurdular seni Berkin’im. Biber gazı kapsülünü atan acımasız hain tetikçinin eli, ense kökünü hedef alarak yere yıktılar o küçücük bedenini!..
Ekmeği alamadan, kanın toprağa karıştı düştüğün yerde.  Evine ekmek götüremedin, aç kaldı o gün anacığın ey kartal kanatlı, şahin bakışlım!
Kimsenin eli ekmeğe varamaz oldu şimdi o günden beri. Ekmeğe uzanan her el, önce bir geri çekiliyor istemeden, gözünün önüne sen geliveriyorsun.
Analar çocuklarını bakkala gönderemez oldu sen gittin gideli çocuk…
Okulda sıran boş kaldı tam 269 gün. Kimsecikler oturmadı, oturamadı sırana. Senin uyanmanı, iyileşmeni bekledi. Senin yerini bir kırmızı karanfil bekliyor Karaoğlan. Karanfil dinliyor şimdi öğretmenin anlattıklarını. Orta sondaydın, üç gün sonra karneni, arkasından diplomanı alacaktın oysa…
Kıydılar sana ey Anadolu’nun kara yağız delikanlısı. Nasıl da Anadolu insanının tüm özelliklerini taşıyordun esmer tenin, gülen yüzünle.  O nedenledir ki sana sıkılan silah, tüm Anadolu insanına ve insanlığa sıkılmıştır.
 Küçücüktün, ufacıktın… Henüz 14 yaşın toyluğundaydın seni vurduklarında… Sakalların bile çıkmamış, bıyıkların terlememişti henüz… En güzel yaşında aldılar seni ana kucağından. Ömrünü aldılar, 30 kilonu çaldılar. Sana yazık ettiler kara çocuk, acımadılar!..
“Silivri zindanları yıkılsın” diyen arkadaşların, kardeşlerinle birlikteydin seni vurdukları yerde. Şimdi o zindanlar boşaldı çocuk… Öyle bir günde çekip gittin ki aramızdan bu güzelliği bile yaşayamadın, bize de çok gördün, yaşayamadık,, hevesimiz kursağımızda kaldı be kara kalın kaşlım!..
Hırsızların, arsızların, vurgunların, soygunların kol gezdiği bu güzelim ülkede, seni vuranlar, yataklarında nasıl uyuyorlar geceleri?  Ama "EMRİ BEN VERDİM" diyen uzun adamın uykularının kaçtığından eminim, inan…
Sana ve senden öncekilere acımasızca kıyan caniler; ağabeyiniz, babanız yaşındaydılar oysaki…  Ya bilmeden emperyalizmin kirli çarklarına ortak olmuşlardı, ya da susmuşlar, görmezden gelmişlerdi tüm bu olup biten haksızlıklara, yolsuzluklara, vurgunlara, soygunlara.
Senin adını bugün pankartlara yazanlar, yarın dağlara taşlara yazacaklar. Parklara, salonlara, alanlara verecekler adını. Sana ne destanlar, ne şiirler, öyküler, yazacak eli kalem tutan eller… Yurtsever köşe yazarları ne yazılar döktürecek aylarca, yıllarca, hep senden söz edecekler köşelerinde…
Bundan sonra analar doğurdukları kaç oğluna BERKİN, kaç kızına ELVAN adını verecektir bugünden sonra daha kim bilir!.. 15 yıl sonra görecekler çığ gibi büyüyen yeni kuşak BERKİN oğullarımızı, ELVAN kızlarımızı…
Uğurlar olsun kara yağız delikanlım…Selam söyle senden önceki Gezi Eyleminde şehit düşen Abdocan’lara, Ali İsmaillere ve diğer ağabeylerine.. Senin ve onların kanı kurtaracaktır zalimin zulmünden bu güzelim ülkeyi ey Kara Çocuk!.. Yattığın yerde rahat uyu, huzur içinde olsun o küçücük yüreğin!.. 
ALİ KAYA

İlgili Aramalar: Ali Kaya, Ali Kaya Berkin Elvan Uyanamadı, Ali Kaya Berkin Elvan Uyanamadı, Ali Kaya yazar, Ali Kaya yazıları, Ali Kaya Edebiyat Öğretmeni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close