Sabahattin Sel

Filizkıran Fırtınası

Filizkıran Fırtınası Şiiri

Hasan Hüseyin Korkmazgil şiirleriyle tanışmam ortaokul yıllarıma rastlar. İlkin garip gelmiştir bu şiirler bana. Ancak okudukça, köklerimden bir esinti hissettirir. Ve ilginçtir ki hem hüznü hem isyanı bir arada yansıtmayı başarabilen bir ritmi vardır. Bunu anladığımda Hasan Hüseyin şiirlerini bestelemem kaçınılmazdır. 1986 yılında henüz henüz kalktığım bir ameliyat sonrası her satırıyla beni adeta kuşatan “filizkıran fırtınası” adlı şiiri bestelemeye koyuluyorum. Aynı yıl bitirdiğim dar geçit adlı albümümün önemli ve en çok dinlenen eseri olacaktır. Sonraları yakın zamanda yitirdiğim değerli dostum Hasan Hüseyin Demirel tarafından seslendirilmiş ve yine geniş kitlelerde karşılığını bulmuştur. 
Şairin ailesinden izin almak üzere Ankara basın sitesindeki evlerine gittiğimde eşi Azime Hanım ve oğlu Temmuz’la karşılaşmak ve ustanın şiirinden yaptığım besteyi onlara dinletmek, unutulmaz anılarımdan birisidir. 
Şaire ilişkin hafızama kazınmış en önemli öykü ise eşinin, Hasan Hüseyin’in çalışma odasındaki tavanda bulunan izlere ait anlatımıdır. Hasan Hüseyin şiir taslaklarını yazdığı bir gün istediği konsantrasyonu sağlayamaz ve elindeki çay bardağını tavana fırlatıverir. O gün bugündür tavandaki o leke onun anısı olarak yerinde durmaktadır. 
Hasan Hüseyin şiirleri daha ilk bakışta kişiye bizden biri duygusu verir ve bu yüzden çabucak benimsenir. Bestelenebilirlik özelliği muhteşemdir ve bestelemekte hiç zorlanmadığım şairlerin başında Hasan Hüseyin Korkmazgil gelmektedir.
Türk edebiyatının bu dev çınarı önünde sevgi, saygı ve özlemle eğiliyoruz.


İlgili Aramalar: Filizkıran Fırtınası, Sabahattin Sel Filizkıran Fırtınası, Sabahattin Sel Bestelenmiş Şiirleri, Hasan Hüseyin Korkmazgil Bestelenmiş Şiirleri
Tags

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close