Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Bestelenmiş Şiirler

Orhan Veli Bestelenmiş Şiirleri

Orhan Veli Kanık

AYRILIŞ… Neyden kimden olursa olsun ayrılış… Bir “ney” ezgisinin hüzünlü vedası kadar derin, denizi bir daha göremeyecek kadar çaresiz kalmanın eş anlamlısı ayrılış… Ya da “serde erkeklik olduğundan” ağlayamamaktır ayrılış. Böyle diyor şiirinde Orhan Veli ve bu sözleri müziğin sihriyle birleştiren Ezginin Günlüğü.

Kim istemez ki başını alıp gitmeyi. Yaşadığı kaotik dramlarından, ezberlerden uzağa… Belki en uzakta orada, güneş bekliyordur yakmak için yüzünü. Martılardır selamlayan yeni geleni. Kaçmak, dalgalara sığınarak, denizin tuzu dilimizde, bir türkü tutturmak özgürce. Bestelerken Orhan Veli’nin “GÜN OLUR” şiirini, böyle mi düşünmüştü Zülfü Livaneli bilinmez elbet.

Belki kaçan “HÜRRİYETE DOĞRU” yol almaktadır. Ya da daha küçükken görmüştür girerek insanların içine, insanların iç yüzünü… Böyle atılmıştır belki o bitmez “MACERA”’ya… Kimi zaman da bıkmıştır tüm olan bitenlerden dalgaya almıştır hayatı. İşi gücü biz yatarken gökyüzünü boyamak olmuştur belki de… Kendine de yeni bir isim bulmuştu. Artık “DALGACI MAHMUT” olmuştur, ciddi ve asık yüzlü insanların arasında.

Nasıl bir geçim derdine düştük ey bu yazıyı okuyan! Yanı başında açlık, yanı başında yoksulluk dururken, neyin kavgasıdır komşumuzla, dostumuzla tanımadığımız suretlerle… Kimi savunuruz hayat aynasında, savunduğumuzun aklına bile düşmezken lüks sofralarda. Bu ne garip bilmecedir ey Orhan Veli! Dediğin gibi Pireler ne zaman yutacak Filleri? “PİRELİ ŞİİR” dedin şiirine, biz ise hala düşünürüz yedi kişilik haneye nasıl yetecek üç buçuk tayın diye…

Herkes çıksa parklara, gezse yaşadığı yerlerde, adımlasa kendi toprağını bulacak elbet aşık olduğu kadını. Yanı başındadır belki o seveceği kadın, o arar başka yerde gönlünün sultanını… Klavye başlarında “DEDİKODU”dur onun aşk diye paylaştıkları. Oysa sen saymıştın en mahrem gecelerinin kadınını… En utangacının da ilk görüşte seni nasıl çarptığını. Kalmadı senin zamanındaki masum “DEDİKODU.” Aşkın da tadı kaçtı.

Ve İstanbul… Artık gözlerini kapatsan da duyurmazlar sana bu şehrin tarihini, güzelliğini. Artık her yerde tek şey duyuluyor. İnsanların bir yerlere yetişme telaşında zamana mahkum ayak izleri. Sen ne kadar ısrar etsen ve desen de bize “İSTANBUL’U DİNLİYORUM GÖZLERİM KAPALI”. Uzaklarda duyuluyor, büyük bir şairin ölümü ardı sıra dizelerinin döktüğü gözyaşları.

Hiçbir şey BEDAVA değil artık bu ülkede. Bir tek genç insan canı, on yedisinde boynu yeni filizlenmiş bir dal gibi kırılan genç insan canı. Senin gölgende şiir yazmayı hayal ettiğin ağaçlar uğruna, bu kirli dünyayı güzelleştirmek uğruna ölen gençlerin kanı.

Ki bu ülke sen gibi bir hayat ozanını lağım çukuruna değişmeyi seçse de biz yine biliriz yaşasaydın ve çıksaydın o lağımdan yine de bize denizi, güzelliği getirirdin… Şiirlerinle o hiç bitmeyecek aşkı.

Orhan Veli Kanık,  Ankara’da belediyenin kazdığı bir çukura düştü ve başından hafifçe yaralandı. Sonrasında dönemedi şiirlerini bırakacağı bu dünyaya. Ama müzisyenler yalnız bırakmadı bu isteğini, ölümsüzlüğe erişsin diye bestelediler şiirlerini. Edebiyat Yuvası olarak sizler için derledik Orhan Veli’nin bestelenmiş en güzel şiirlerini… Sadece keyifli değil, aynı zamanda hüzünlü dinlemeler…

Beğeni ve yorumlarınızı bekliyoruz…

Bedava

Ayrılış

Dalgacı Mahmut

Dedikodu

Gün Olur

Hürriyete Doğru

İstanbulu Dinliyorum

Macera

Pazar Akşamları

Pireli Şiir

SİTEMİZDEKİ BESTELENMİŞ ŞİİRLERİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close