Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Tunay Devrim

Dil Değil Beyin Felsefe Yapar

Tunay Devrim

HAFTALIK AFORİZMALAR 

AFORİZMA:
Aforizmalarda ileri sürülen fikirler, daha ziyade, başkalarının kabulünü beklemeyen yazarın subjektif kanaatleridir.

MADDE 1

Düşün(me)mesi, sorgula(ma)ması istenen gençlik kindar yetiştirilmek isteniyorsa orada değil felsefe ot bile bitmez.

MADDE 2

Ahmet Mithat Efendi “Dekadan”lar (Gericiler-Geriye Dönme) lafını Servet-i Fünuncular için söylemişti. Biz bu Yeni Türkiye zihniyeti için hangi gericilik terimini kullanacağımızı bulana kadar gündemle yeni oynaşmalar eksik olmuyor.

MADDE 3

Bundan yüzyıl sonra bugün bazılarının katil dediği Beşar Esad (ısrarla Esed değil) halkı için ülkesini yok etmek-canice dönüştürmek isteyenlere karşı savaşan bir kahraman olarak görülecekken, bugün bazılarının “ak”layıp pullayıp saraylara layık gördüğü malum kişiler o gün çocuklarına kendi halkını soyduran, kendi ülkesini soyan biri olarak hatırlanacak.

MADDE 4

Osmanlıca sevdalısı bazı arkadaşlar, kendi ismini arap harfleriyle yazmak donumuzdaki yamaları azaltmayacaktır. Kılda keramet olsa her yerde çıkmazdı misali, Osmanlıcada keramet olsa lisede okuyan gençlerin hatta o dersi veren öğretmenlerin çoğu anlamadıkları beyitleri sırf müfredatta var diye işlerken nazikçe söylemek istersek o dönem şair ve yazarlarına selamlarını göndermezlerdi.

MADDE 5

İyi ki günümüzde Şair Eşref, Neyzen gibi hicivciler yaşamıyor, yoksa o güzelim insanların da dar’a çekildiklerini görmek, o güzelim şiirlerinden bizlerin mahrum kalmasını izlemek üzücü olurdu. Onun yerine Matrix filminde dostlarını satan herif gibi bütün onurunu, şerefini, belki de hiç olmayan haysiyetini satan gazeteciler, edebiyatçılar yaşasın da bir gün rüzgâr değişince nasıl bir yerlerini değişen yöne doğru çevirdiklerini izleme zevkini yaşamak nasip olsun bize.

MADDE 6

Bir cumhurbaşkanı sizce o makama gelmesi ve sonrasında o makamın hakkını verebilmesi için kaç kitap okumak zorundadır? Sizce Yeni Türkiye’nin Cumhurbaşkanı kaç kitap ve ne tür kitap okumuştur? Çünkü hangi dille felsefe yapılabileceği hükmünü vermek muhtemelen felsefecilerin bile zorlanacakları bir konudur ki bu konuda çok rahat yargıda bulunabilmektedir?

MADDE 7

Bir ülkenin delirtilen nesilleri olarak bu hafta kaç kez yüzünüz güldü? Hangi şarkıdan, şiirden, filmden keyif alabildiniz? Çevrenizdeki insanların küçük hırslarının esiri olmaktan çıkıp sizinle bir şeyler paylaşabildiklerine tanık oldunuz? Umarım cevabınız olumsuz değildi…


İlgili Aramalar: Tunay Devrim Hatay’da Tiyatro Sokakta Festivali, Hatay’da Tiyatro Sokakta Festivali, Tunay Devrim, Tunay Devrim yazıları, Tunay Devrim Adile Mermerci Çok Programlı Lisesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close