Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Tamer Arıcan

Kadı’nın Kararı

Bir erkekle tanışır kadın ve dünyayı değiştirir. Gülümsemesi değişir, nefes alışı değişir. Her gülümseme diğer gülüşü…, her nefes diğer nefese etkir, nefs şaşar bu işe de kadın şaşmaz. Bir kadın tek başına dünyayı değiştirir.
Bir erkekle tanışır kadın tüm dünyası değişir, değiştirdiği erkeğin farkındalığı ile kendini de değiştirir. Erkeğin nüfusuna tabi olur kadın resmiyette ama bunu onunda bir gösterme şekli vardır. Tüm arkadaşlarını silebilir bir kalemde, dostlarını sevdiklerini. Konuşmaz, selam vermez. Şaşırırsınız, “oha felan olursunuz” ama örnekleri çoktur çok kadın bunu yapar. Söylemeden anlamaz erkekler bazen yüzüne dik dik söylersin arkasına bakar. İmayı kadın öğretmiştir ya, hem kadının en iyi anlatma yöntemi budur erkeğin ise en son öğrendiği ve en iyi anlatılandan anlatılan öğrenme şeklidir. Ondandır, o yüzdendir ima eder kadın. Tepkisi kalıcıdır. Acılıdır. Ve aynı zamanda onun seni sevdim seninim deme şeklidir, erkeğe gösterir bunu, fark ettirir. Erkek safta olsa salakta olsa anlar bunu bir şekilde ve hoşuna gider. Göğsünün gere gere gezer, ama bilmez ki giden arkadaşları dostları değildir sadece kadının tüm imajını kaybetmiştir, güvenirliliğini, ruhunun yarısı gitmiştir. Gelmez bir daha! Yanlıştır.
Tüm psikolojisini yalnızca bir kadın değiştirebilir kendi kendinin, dünyasını değiştirmektir aslında, dünyayla bir sorun vardır aidiyet sorunudur aslolan. Mücadele eder başlarında hem de ne mücadele yalnız başına. Yanlış.
Aslında müthiş bir özgülüktür kadının özgürlüğü, tanımı zor. Sınırları olan sınırlarını sana dayanan o kadar büyük bir alandadır ki bu özgürlük büyük bir düşün gerektirir. Özgürlüğünü yine kendi kısıtlar kadın, kimi zaman bundan haz duyar kimi zaman kendini kabul ettirme şeklidir bu, ama yanlış.
Eğitim seviyesi ne olursa olsun öyle hızlı gelişir ki kadın okuduğu kitabın bilgisinden katlarca defa fikir üretir; kitabı aşar, kitaptan taşar. Bu kadar bilgiyle üretim yapanın nasıl erkeğin egemenliğinde oluşu, öyle davranışını zor açıklanır bulurum. Tabi mücadele devam eder başka boyutlarda erkeği öyle değiştir ki kadın zamanla artık yeni kitap okumasına, fikir üretmesine biler gerek yoktur. Dönüşüm gerçekleştirir erkek, kadınlaşır yahut kadının istediği erkekleşir. Yanlış.
Tüm güvenini kaybetmişse kadın çevresinin aslında değeni yitirmiş demektir. Hedefine ulaşmak içen Machiavellist davranan kadınını bu aşamadan sonra nasıl olurda saygı duyar kadın. Tüm değer yargıları hayatı sükuta uğramış erkek her şeyi yapabilir bu saatten sonra. En acısı da aşağılamayı…Yanlış.
Kadı kararıdır kadı’nın kararı… Karar verilmiştir. Tek başına, tek tabanca. Yanlış.


İlgili Aramalar: Kadı’nın Kararı, Tamer Arıcan Kadı’nın Kararı, Tamer Arıcan Yazıları, Tamer Arıcan Malkara Anadolu Meslek Lisesi, Tamer Arıcan Matematik Öğretmeni, Tamer Arıcan Tüm Yazıları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close