Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Röportajlar

Kuan Kök Müzik Grubuyla Kısa Bir Söyleşi

Kuan Kök

ANADOLU’NUN TEVEKKÜLÜNE DE İSYANINA DA UZANAN BİR “KÖK”
—KUAN KÖK KİMDİR, NEDEN BU İSİMLE BİLİNMEYİ SEÇMİŞTİR?
KÖK ismiyle başlayan bir oluşumdur. Barkın Çoruh (hang drum, bendir) ile Demircan Demir (akustik gitar, santur, ney, vokal) ’in 2011 yılında başlattığı bir ‘’gönül meselesidir’’. Başlangıçta doğaçlama müzikle yol alan ve çeşitli Anadolu türküleri ve deyişlerini yorumlayan ikili, Demircan Demir’in yaratımıyla dile gelen besteleri icra etmek için KUAN adıyla, zaman zaman Tahir Ayne (akustik gitar, perdesiz gitar, setar, vokal), Çağrı Akoğlu (bendir, udu drum, didgerido) ve Selda Özdemir (keman,vokal) ile de çalışmıştır. Halen KUAN adıyla Barkın Çoruh ve Demircan Demir çalışmalarına devam etmektedir.
KUAN’ın kayıtlarında ve konserlerinde kullandığı enstrümanlar; başlıca Demircan Demir’in ürettiği enstrümanlar  (Santur, Bansuri, Ney, Bendir, Kabatar, Turna…) ve alışılagelmedik sesleri içine alan Hang Drum , Didgeridoo ve Keman ’dır.
KÖK; bize çaldığımız müzikteki derin arayışı ve kaynağa olan özlemi ifade etmektedir.
KUAN ise yeni bir nefesin başlangıcı olsa da mana olarak varlığın özü ile bağlantılı bir kelimedir.
—KUAN I BESLEYEN EDEBİYATIN “KÖK”LERİ KİMLERDİR?
Söz ve sesleriyle insanlığa kendini bulma yolunda rehber olmuş Anadolu Erenleri’dir.
Pir Sultan Abdal, Yunus Emre, Ömer Hayyam, Neyzen Tevfik, Şems-i Tebriz-i…
—RUHU YORAN PİYASA MÜZİĞİNE İNAT RUHU DİNLENDİREN, ÖZGÜRLERŞTİREN BİR MÜZİK YAPIYORSUNUZ. SOKAKTA MÜZİK YAPMANIN BUNDA ETKİSİ MUHAKAK VARDIR. SOKAK SİZE NE İFADE EDİYOR?
Sokak; ‘’Modern’’ dünyadaki sahne algısını kıran bir yerdir. İnsanlar aynı düzlemde, sosyal ve ekonomik seviye barındırmaksızın hemhal olabilirler. Bu sebepten algılanan şey salt müziğin kendisidir. Zaten insanların özgürleşmelerini kısıtlayan olgu tam da bu kalıplar ve kılıflardır.
Her insanla sokakta direkt bir bağ kurabilir.
—KÖK İSMİNDEN KuaN’A GEÇTİĞİNİZDE  “ÖYLE BİR HALDEKİ ZAMAN, BAZEN BİLİNMEK BİLMENİN ÖNÜNE GEÇİYOR”  DEMİŞTİNİZ. SİZİN İÇİN BİLMEK Mİ BİLİNMEK Mİ ÖNCE GELİR?
Bilgi bir ağaç gibidir. Tohumdan çıkan filiz önce KÖK’lenir. Varoluşun bilgisiyle büyür, gelişir ve bilinmek için meyve verir. Bu zaten doğanın kendi döngüsüdür. Ne bilgi olmadan bilinmek, ne de bildiklerinle bilinmemek, insanlığa ya da kendi varoluşuna bir fayda sağlamaz. Bizim uyumlanmaya çalıştığımız müzik, doğanın kendi olağan akışıdır.
—33 PARÇADAN OLUŞAN YAR-HAR-GAM ve DEM ADLI MP3 CD’NİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?
Bu albümden önce KUAN dinleyicilerinin ulaşabilecekleri ciddi bir kayıt yoktu ve müzikteki ahenk arayışımız bizim yeni besteler üretmemize ve parçalarımızın da gelişip değişmesine vesile oldu. Biz de bu sebepten üç senelik müzikal birikimimizi bir çatı altında toplayarak paylaşmak istedik. Bu paylaşımın tek bir albümde mp3 olarak hazırlanması da hem maddi hem de lojistik olarak en verimlisi olduğunu düşündüğümüz içindir.
—KUAN KÖK’Ü “SÖYLETME” DEDİRTEN ŞEY NEDİR? (BU ARADA BU PARÇADA NEY GERÇEKTEN SIRRI İFŞA EDER GİBİ… ÜFLEYENİN NEFESİNE SAĞLIK)
AŞK
—KİMİ DİZİLERDE “TEZ BAŞI VURULA” CİNSİNDEN TANITILAN KALENDER ŞAH DEYİŞİ OLAN “PİRLERE NİYAZ EDERİZ”İ HANGİ MİNVALDE YENİDEN YORUMLAMAK İSTEDİNİZ?

Tunay Devrim

Bizim için deyişler birer öğreti gibidir. İnsanlığa fayda sağlayan tüm yollara kanal olmaktan mutluluk duyarız.
—KONSERLERİNİZ SADECE MÜZİK ODAKLI DEĞİL. YOGA SEANSLARI, AYİNLER… BU KONUDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?
Popüler kültür, duruşuyla müzikten çok farklı odaklar yaratmaktadır. Oysa ki müzik içsel bir yolculuktur, vahşidir ve ‘’titreşim’’ dediğimiz radyoaktif değişim yaratan bir kuvvettir. Yeri gelir insanı hasta eder, yeri gelir hastayı iyileştirir. Bütün dinler, bütün tinsel eylemler müzik içerir. Evet, müzik ruhun gıdasıdır, vahşidir ve bunu paylaşmanın yolu da insanların içsel odaklanmalarıyla mümkündür. KUAN nerde müzik yaparsa yapsın bu odak ile fikrin içinde ve peşindedir.
—KUAN KÖK’Ü CANLI DİNLEMEK İSTEYENLER HANGİ ADRESLERE YÖNELMELİLER?
Farklı ortamlarda müzik yaptığımız için bizi facebook adresimizden takip etmeleri en uygun yol olacaktır.
https://www.facebook.com/kuanmusic


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close