Tunay Devrim

Hatay’da Tiyatro Sokakta Festivali

HataydaTiyatro Sokakta

Hatay da 21 Köyde Tiyatro. Hatay’da Tiyatro Sokakta Festivali.
Epik Sanat Tiyatro’sunun düzenlemiş olduğu Hatayda TİYATRO sokakta festivali Grup Abdal konseriyle son buldu. 8 Eylül pazartesi günü başlayan festivalin 1. gününde Epik Sanat Tiyatrosu Küçük Dalyan ,  Serinyol , Ekinci ve Antakya Köprübaşında ; 2. gününde Sümerler Salı Pazarı , Ahmet Atakan Sokağı , Abdullah Cömert Sokağı , Gümüşgöze , Yeşilpınar , Değirmenyolu , Harbiye Dükkan Abbud önü , Harbiye Karyer’de ; 3. günü Turunçlu , Tavla , Tomruksuyu , Koyunoğlu , Kuşalanı , Çöğürlü , Tekebaşı , ve Samandağ Oytun Alanında sokak tiyatroları sergiledi.4. gün 11 Eylül de Sümerler Amfi tiyatroda final gecesi gerçekleştirildi . Nebih Nafile şiirleri ve şarkılarıyla sahne aldıktan sonra, Ressam Ali Taş da sahne aldığı gece de Epik Sanat Tiyatrosu Filistin le ilgili ve Gezi .eylemleriyle ilgili 2 farklı oyun sergiledi. Epik Sanat Tiyatrosu yönetmeni Gökhan Altunöz’ün yaptığı açıklamada “hiçbir sanat dalı sadece 4 duvar arasına sıkıştırılmamalıdır. Tiyatro sadece sahnelerde değil, sokaklarda, bulvarlarda, alanlarda olmalıdır. Hatay ın Defne, Antakya ve Samandağ ilçelerinin toplam 21 noktasında oynadık. Festival boyunca oynadığımız mahallelerde inanılmaz ilgi gördük. İnsanlar evlerinden dışarı çıktı, esnaf bize alkışlarla destek verdi, dolmuş şoförleri oyunlar sergileninceye kadar yol kenarlarında bekledi, pazarlarda satıcılar özel alan açtı. Ve festivalin en büyük destekçileri çocuklar. Oynadığımız her noktada birbirlerinin arkadaşlarını toplayarak bizlere kitleler oluşturdu. Bu da yaptığımız festivalin ne kadar doğru olduğunu gösterdi. Çok ciddi maddi sıkıntılar çektik ama buna rağmen bunu gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Özellikle öyle bir süreçte, tiyatroların kapatılmaya çalışıldığı, müzik gruplarının susturulmaya çalışıldığı böyle bir dönemde sanat cephesinden bir ses olmak zorundayız…Sanat yapanlar, sanatla bir şeyler anlatmaya çalışanlar suçlu sayılamaz, aksine gerçekleri görmekten kaçan aydıncıklar halka karşı suçludur. Bizim görevimiz tüm engellemelere rağmen, oyunlarımızla her zaman halkın sorunları dile getirmeye çalışmaktır. Böyle bir mücadelede biz sanat cephesinde bir damla olabiliyorsak ne mutlu bize. Yaşasın Tiyatro, Yaşasın Sanat. Bize eşlik eden Beyazgül ve Öz Samandağ öğrenci servislerine,4 gün boyunca yemeğimizi karşılayan Babacan Döner’e , Desteklerini sunan Eğitim Sen Antakya şubesine ve Karyer Sosyal Yardımlaşma Derneğine , Aşiyan Resturant a , sanata desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.” Son olarak Grup ABDAL sahne aldı. Türkülerini Hatay halkıyla birlikte söyleyen Grup Abdal yoğun ilgi gördü. Magusa Limanı türküsüyle bilinen Grup Abdal , Magusa Limanı nı söyledikten sonra Gezi şehitleri sloganlarla anıldı. Konser halaylarla sona erdi.

Etkinliklerimizin Fotoğraf ve videolarını https://www.facebook.com/groups/epiksanatt/?fref=ts facebook sayfasından inceleyebilirsiniz. 
EDEBİYAT YUVASI OLARAK EPİK SANAT TİYATROSUNU KUTLUYOR VE ÇALIŞMALARININ DEVAMINI DİLİYORUZ…

Tunay DEVRİM


İlgili Aramalar: Tunay Devrim Hatay’da Tiyatro Sokakta Festivali, Hatay’da Tiyatro Sokakta Festivali, Tunay Devrim, Tunay Devrim yazıları, Tunay Devrim Adile Mermerci Çok Programlı Lisesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close