Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Mert Tutucu

Göstericilere Küfretmek mi? Yeni Bir Yol Bulmak mı?

Kobane’nin hiç aşık olmamış, hiç şiir okumamış, hiç çiçeğe dokunmamış, çocukluğunu hiç yaşamamış insanlar tarafından savunulmasına izin verme. Her zaman üçüncü bir yol vardır. Hangi ideolojinin gemisine bineceğim diye düşünmek yerine Nuh gibi kendi gemini yapmaktır görevin. İki zalimden herhangi birini savunmak zorunda değilsin ama Kobane’yi desteklemek zorundasın çünkü insansın çünkü Kobane insanlıktır. Telafer insanlıktır, Kudüs insanlıktır. Somali insanlıktır. Nijerya insanlıktır. Aynı Vietnamın, Varşovanın, Macaristanın, Kübanın, Cezayirin, Beyrutun bir zamanlar insanlık olduğu gibi.
Bir taraf hiç Kürtçe türkü dinlememiş, diğer taraf hiç Yunus Emre okumamış gibi incelikten yoksun. Üçüncü bir yol aç. Bambaşka bir yol. Yeni bir vicdan çağı. Yeni bir nesil. Yeni bir söylev. Yunus Emre’yi Kürtçe oku mesela.
Kobane başka türlü savunulabilir. Bir derviş sabrıyla, bir meczup aşkıyla, bir münzevi zerafetiyle, bağırmadan, sinir buhranlarına kapılmadan, cam kırıkları ortasında değil, "can" kırıklarının arasında bağlar kurarak, gülü kaldırıp, silkeleyip, otobanın kenarına koyarak, benzin değil gül istasyonları kurarak, kaçarak değil hicret ederek, münakaşa ederek değil münazara ederek, yangına odun atarak değil, toprağa su döküp, yoğurup, şekillendirerek, slogan atmadan, ninni söyleyerek savunulabilir Kobane. Bunu göster. Göster ki meydanlar güvercinlere kalsın. Yoksa birbirimizi faşist ve vatan haini diye yaftalamaya, birbirimizi insanlık dışı ithamların haçına çivilemeye devam edeceğiz.
Eğer kendini milliyetçi olarak tanımlıyorsan ve Kobane’ye tepkisizsen "Bu uğurda bütün adamlarımı kılıçtan geçirseniz de tek başıma ve son nefesime kadar sizinle dövüşeceğim" diyen Şeyh Şamil’i, "Ben ölsem bile milletim mücadeleye devam edecek" diyen Osman Batur’u, Kürşat ve 40 çerisini, bu isimlerin ve daha nicelerinin zulme karşı duruşlarını hatırla.
Eğer kendini Müslüman olarak tanımlıyorsan ve sırf pkk’ya olan tepkinden dolayı Kobane’ye sessiz kalıyorsan sen takvadan uzaksın demektir çünkü Allah Kuran’da Maide suresinde der ki ; "Ey iman edenler; bir kavme olan kininiz, sizi adaletsizliğe sevketmesin. Adaletli olun, çünkü o, takvaya daha yakındır. "
Kobane bir ideoloji terazisi değildir. Kobane "yaşasın" ile "kahrolsun" arasında seçim yapılacak bir alan değildir. Kobane Che Guevaranın, Bolivarın, Ho Chi Minh’in, Şeyh Şamil’in, Osman Batur’un, Yaser Arafat’ın, Şeyh Ahmed Yasin’in, Hasan Nasrallah’ın, Malcolm X’in, Martin Luther King’in, Ali Şeriati’nin, Seyyid Kutub’un buluştuğu yerdir. Kılıca karşı boynunu dik tutan gülün adıdır öyle ki kendisini vuran kılıcın üzerinde kokusunu bırakır kan yerine.

İlgili Aramalar: Göstericilere Küfretmek mi? Yeni Bir Yol Bulmak mı?, Mert Tutucu Şiirleri, Mert Tutucu Formül Yesrib Medine, Mert Tutucu Şair, Mert Tutucu Tüm Şiirleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close