Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Bestelenmiş Şiirler

Sabahattin Ali’nin Bestelenmiş Şiirleri

Sabahattin Ali

YER ALTINDA DİŞSİZ YATAN BİR ŞAİRİN ŞARKILARI

Yerin altında, soğuk toprakta, börtü böcek arasında bir şair yatmakta.  Kırık gözlükleri, hüviyeti ve dişleri ölümünün “tevsik”i (belgelenmesi)  için katilinin kirli çantasına konmuş bir şair. Rivayet odur ki devlet tetikçisi kirli bir maşa, onu bir yol kenarında,  gölgede kitabını okurken,  arkasından vurarak öldürmüştür.

Ya yolda öldürüldü, ya da işkencede öldürülüp kaçıyordu süsü vermek için sınıra götürülüp öldürüldü. Ölümü kesin olarak bilinmez ama binlerce yıldır bu topraklarda halkın dili, gözü, kulağı olan şairlerin, pirlerin, sanatçıların uğradığı gazaba uğradığı kesin.

1948 yılının haziran ayı ortalarında Kırklareli’nin Sazara Köyü yakınlarında bir çobanın bulduğu çıplak erkek cesedi Nâzım Hikmet’in “Türk edebiyatının ilk devrimci-gerçekçi hikâyeci ve romancısı” diye nitelediği Sabahattin Ali’ye aitti. BelkiBir insanın vicdanı varsa eğer, solcu olmaktan başka seçeneği yoktur” dediği için katledildi.

Edip Akbayram’ın söylediği, Hababam Sınıfı filminden kulaklarımıza kazınan Sinop Cezaevi’nde yazdığı

“Görmesen bile denizi/ Yukarıya çevir gözü/ Deniz gibidir gökyüzü/ ALDIRMA GÖNÜL ALDIRMA

dizelerinin sahibi Sabahattin Ali. Kimilerine göre siyasi bir cinayete kurban gitmişti ‘Kuyucaklı Yusuf’un, ‘Kürk Mantolu Madonna’nın yazarı Sabahattin Ali.

Ahmet Kaya’nın bestelerinde can bulan KIZ KAÇIRAN, GEÇMİYOR GÜNLER, KARA YAZI şiirlerinin sahibi Sabahattin Ali.

Hatta trajik bir şekilde Zülfü Livaneli söylediğinde hüzünlendiğimiz, ama İbrahim Tatlıses söylediğinde neşelendiğimiz(!) “LEYLİM LEY” in şairi Sabahattin Ali.

Kuzeyin Oğlu’nun söylediği “GÖKLERDE KARTAL GİBİYİM” hala çınlar uzakta bi yerde.

Sezen Aksu ÇOCUKLAR GİBİYİM derken de Nükhet Duru ESKİSİ GİBİ derken de hatta Sevinç Eratalay hayattan İSTEK dilerken de hep başucu şairleri olan Sabahattin Ali.

Hissettirmeden, usul usul hayatımıza, ruhumuza işlemiş zulme, fakirliğe, cahilliğe isyan eden bir ÖĞRETMEN Sabahattin Ali.

Sabahattin Ali’nin isyanı Ali Baba’daki ‘Ne Zor Şeymiş’ başlıklı yazısında yazdığı şu satırlarda kaldı:

“Çalmadan, çırpmadan bize ekmeğimizi verenleri aç, bizi giydirenleri donsuz bırakmadan yaşamak istemek bu kadar güç, bu kadar mihnetli, hatta bu kadar tehlikeli mi olmalı idi”.

Bir gün kadrim bilinirse /İsmim ağza alınırsa /Yerim soran bulunursa

BENİM MESKENİM DAĞLARDIR  dağlar

Biz de Edebiyat Yuvası olarak kadrini bilmeye çalıştığımız bu yüce ozanın şiirlerinden bestelenen şarkıları sizler için derledik…Yerin altında yatan dişsiz şair, dişlerin insanlığın dizelerine çoktan kazındı bile… Katillere, gerçek hainlere inat…

KEYİFLİ DİNLEMELER…

NOT: Lütfen bu tür çalışmalarımız hakkındaki olumlu veya olumsuz yorumlarınızı paylaşmayı unutmayınız…

Aldırma Gönül

Çocuklar Gibi

Dağlar

Eskisi Gibi

Geçmiyor Günler

Göklerde Kartal Gibiydim

İstek

Kıyamadığım

Kızkaçıran

Leylim Ley

SİTEMİZDEKİ BESTELENMİŞ ŞİİRLERİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close