Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Tamer Arıcan

100 Yaşında

Tamer Arıcan

(Orhan Veli Anısına)
Kaç kişi 100 yaşına kadar yaşayabilir? 100 yaş bir asır demektir. Çok gelir insana ama bir avuç su kadardır evrende bir asır, minicik bebeğin ellerinde.  Ondan sonrada yaşayabilirsin, yaşatırlarsa. Okunursan ! Konuşursalar yahut adın geçerse bir yerde zaman durur.
Dumana alışmana sebeptir belki de kelimeler, her aralık bıraktığın cümleyi bir cigarayla doldurdun belki de. Belki de içmeseydin yazamazdın, bence sevemezdin. Hayır hayır sevmedikleri için içtin, için için. Ne Sezen vardı ne bir başkası. Kulağında tını yoktu. Nokta vuruşlu kaleminle tuttun tempoyu aşk ağır ağır aktı genzinden yaklaşık yüz yıl oldu usta,100. Nerden öğrendiysen meyi, nerden bildiysen seni çok fena yaptı. Belki yazamadığın için içtin, belki edebi susuzluktan.  Hayır hayır bence sevmedikleri için içtin. Kimse elinden alamadı sevgilinin elini tutar gibi tuttun şişeyi, döke döke gezdin köyü içinden attığın naralar patlattı damarlarını kan revan savaşın ortasında kaldın kimsecikler sana bakmadı.
Birkaç boş kağıda astılar seni. Biliyorum son sözü de söyletmediler. Yoksa kelimelerden isterdin yağ urganı. Senden sonra tek tek dökülsün ve en sevdiğini isim oluşsun. Sevgilinin elin elinden düşsün yere dökülen kan mı şişedeki şarap mı anlaşılamasın.
Usta! Giderken uzaklara, bıraktığın cümlelerin, kelimelerin ölçüsüyle yazıyoruz. Ama senin gibi olmuyor. Belli ki ölçü yetmiyor sadece; belki bir dünya savaşı gerekir yeniden doğman için; belki birilerinin sigaraya, içkiye alıştırması seni.
Çok zaman geçti be üstat, çok sensiz çok zaman…

Kitabe-i Sengi Mezar

Seslendiren: Müşfik KENTER


İlgili Aramalar: Orhan Veli 100 Yaşında, Tamer Arıcan Orhan Veli 100 Yaşında, Tamer Arıcan Yazıları, Tamer Arıcan Malkara Anadolu Meslek Lisesi, Tamer Arıcan Matematik Öğretmeni, Tamer Arıcan Tüm Yazıları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close