Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Bestelenmiş Şiirler

Şiirlerle Şarkılarla Hasan Hüseyin

Hasan Hüseyin Korkmazgil

Şiir naif yüreklerin atımıdır belki, ama tarihi kanla yoğrulmuş topraklarda şiir bir ağıta dönüşür şairlerin dizelerinde… Açlığı, zulmü, sürgünleri yaşamış bir şairdi Korkmazgil. Dizeleri binlerce yıllık Anadolu’nun acılarının izdüşümü gibidir aslında. İnsanlığı güzele doğruya yürüme mücadelesi ve azmi; bitmeyen, tükenmeyen inancın şiiridir bu. Tarihsel figürleri zamanın muktedirleriyle özdeşleştirerek anlatması hep bundandı. “Kandan Kına Yakılmaz” diye meydan okur zalim Yezid’e. KOÇERO olup dağlarda bir umut ateşi yakıverir. Şiirlerinde insanlığın geleceğinin kanla, kırımlarla kurulamayacağını, aslolanın sevgi ve hoşgörü olduğunu anlatıp durdu. Kimi zaman dostlarından uzak mahpuslarda bir dost olup Öyle Bir Yerdeyim ki dedi. Kimi zaman Anadolu bereketinin simgesi Kızılırmak olup aktı. Kimi zamansa Pir Sultanca bir meydan okumaya dönen çığlığı ACIYI BAL EYLEDİK deyiverdi. Çünkü “HALKÇA” bir sevdayla eşit ve adilce paylaşılan bir dünya idi muradı…

3 Haziran 1963’te Nazım’ın ölüm haberi yürekleri kora çevirince dudaklarından “Haziranda ölmek zor” mısrası dökülür. 2 Haziran 1970’te Orhan Kemal’in ölüm haberi perçinler bu acıyı artık şiir doğacak kıvamdadır:

“sokaktayım
gece leylâk
ve tomurcuk kokuyor
yaralı bir şahin olmuş yüreğim
uy anam anam
haziranda ölmek zor!”

Aşkı da yaşamı gibi fırtınalıydı. Sonradan eşi olan Azime, Nazım’ın ölüm haberini duyup, onun gibi cesur şiirler yazdığını düşündüğü ama hiç tanımadığı şair için “Ya Hasan Hüseyin de ölürse!” kaygısıyla Ankara’ya koşup gelir. Azime onu göremeden geri döner, ama mektuplar, telgraflar iki gönülü birbirine bağlayıverir. “Bir oğlum olacak / adı Temmuz” derdi, öyle de oldu. Fırtınalı bir aşk hikâyesi sonunda evlendiği, adına şiirler yazdığı Azime’den bir erkek çocuğu oldu ve adı da TEMMUZ oldu. 

Acıyı Bal Eyledik

Bir Oğlum Olacak Adı Temmuz

Halkça

Haziranda Ölmek Zor

İçerde

Kadınlar

Kandan Kına

Kızılırmak

Koçero
Koçero
Koçero
Koçero

Öyle Bir Yerdeyim ki

SİTEMİZDEKİ BESTELENMİŞ ŞİİRLERİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close