Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Bestelenmiş Şiirler

Bestelenmiş Attila İlhan Şiirleri ve O’nun Dünyası

Attila İlhan

O, “MAHUR BESTE”ler eşliğinde  müjganları (kirpikleri) ile Deniz’leri uğurlamıştı”…

6 mayıs 1972 günü, herkes gibi Attila İlhan’da radyosunun başında haberleri dinlemektedir. Bir iki kısa haberden sonra, “Deniz” lerin idamının haberini alır ve haber yayını biter, akabinde ”mahur beste” adlı Türk sanat musikisinden bir parça yayına girer. Attila İlhan dayanamaz, hıçkırıklara boğulur ve gelen ilhamla bu güzide güfteyi ortaya çıkarır. Yıllar sonra Ahmet Kaya’da aynı ilhamla güzel bir beste kazandırır.

O ve Kazım Koyuncu  kesik bir kol gibi yalnız “SİSLER BULVARI”nda dolaşmıştı…

Attila İlhan Sisler Bulvarı’nın yazılışı hikayesini “Şiiri Paris dönüşü, Laleli’de, Şair Nigar Sokağı’nda, emekli öğretmen Melahat Hanım’ın evinde pansiyoner kalırken yazdım. Atatürk Bulvarı üzerinde, o zaman Günseli Pastahanesi diye bir pastahane vardı, akşamları oraya düşer, sonbahar sisleri basıp sokak lambaları puslu puslu yandı mı, yürüyerek taa Atatürk Köprüsü’ne kadar inerdim. Demek bu yürüyüşlerde bir yandan Paris günlerimi düşünüyormuşum, bir yandan sevdiğim kızı, bir yandan da yaşadığım gerilimli hayatı…” sözleriyle anlatmıştı.

O, Selda Bağcan ile beraber “AN GELİR” deyip, o an geldiğinde muhabbetin bittiğini de bize öğretmişti.

O, Almanların 2. Dünya Savaşı’nda en çok dinledikleri şarkıyı (Das Mädchen unter der Laterne) beynimize sanki bir kadın ismiymiş gibi kazımıştı. “LİLİ MARLEN” şarkısı, bir dize olsa bile Ahmet Kaya’nın o sesiyle bugünlere gelebildiyse onun sayesinde gelmişti. 

O, “ÜÇÜNCÜ ŞAHSIN ŞİİRİ”nde bir aşk oyununda üçüncü şahıslığı bile kabul etmişti.

Alpay’ın bestelediği şiirde geçen kız, Attila İlhan’ın aslen tanımadığı uzaktan görüp sevdiği bir kız. Oldukça modern görünümlü, kısa saçlı bir kız olduğunu söyler. Fransa’ya giderken gemide aynı kızla karşılaştığını ama kızın Napoli’de gemiden indiğini de ekler. Ama kızın dönemin ünlü bir tiyatrocusuna aşık olup Attila İlhan’ı terk ettiği tarzında eski bir söylenti de vardır.

O, “AYRILIK DA SEVDAYA DAHİL” şiirinde Leman Sam ve Şevval Sam’ın sesinden bize ‘özgürlüğümüzün yoksa yalnızlığımız mı olduğunu’ sorgulatmıştı.

O, SULTAN-I YEGAH’ta Nur Yoldaş’ın dokunaklı nağmesinden sanki bugünü, bizleri yankılamıştı…

Şöyle demişti Attila İlhan :

“Bir başkasının yaşantısıdır dönüp arkamıza baksak
çünkü yaşadıklarımız başkasının yargısına tutsak”

Edebiyat Yuvası olarak, Attila İlhan’ın birbirinden anlamlı ve güzel bestelenmiş şiirlerini sizler için hazırladık… Unutulmamalıdır ki ne okunulan şiir yalnız bir şiirdir ne de dinlenilen bir şarkı bir şarkıdır, hepsi birer dünyadır. Keyifli dinlemeler… 

An Gelir

Ayrılık Sevdaya Dahil

Beni Koyup Gitme

Böyle Bir Sevmek

Sisler Bulvarı

Cinayet Saati

Üçüncü Şahsın Şiiri

Lili Marlen Türküsü

Sultan-ı Yegah

Sen İnsansın

SİTEMİZDEKİ BESTELENMİŞ ŞİİRLERİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close