Tunay Devrim

Hepimiz “Değersizler Ordusu”nun Üyesiyiz

Soma bu ülke insanının acı kaydına tutulmuş ne ilk ne de son not olacak. Kaybettiklerimiz ışıklar içinde uyusun.
Soma, vicdanımızı bu kadar yaralıyorsa bunda Soma’nın 1biz" olması "bizden" olması yatıyor olsa gerek. Çünkü:
Soma babamın Devlet Demir Yolları’nda işçi oluşu, amcanızın Demir-Çelik işletmelerinde genç yaşta ölüşü, teyzenizin fındık toplamaya giderken yolda devrilen minibüs camından yansıyan cansız bakışı, askerden yeni gelmiş kuzeninizin kot pantolonları taşlarken iflas eden akciğeri, kredi borcundan, depresyondan intihar eden polisin ailesini yok ederken ki cinneti, Tuzla’da denizin uğurladığı tersane işçisi, anasını alıp giden çiftçi, sevgisini kanıtlamak için takla atmak zorunda kalan vatandaş, cami avlusunda yemlenen öğretmen ve okul sütünden zehirlenen öğrencidir.
Soma, bu ülkede sadece ölüm haberleriyle değerlenen bütün "Değersizler Ordusu"dur.
Soma aynı zamanda zıtlıkların birliğidir. Çıkardıkları maden siyah, yürekleri bembeyaz insanlardır Soma. Çorabı delik, onuru tastamamdır. "Saati" ucuz, insanlığıpahalı olandır Soma. Çizmelerimi çıkarayım mı diye sorarken "utancı" çok "günahı" az olandır Soma.

Soma bu ülkenin utanç kaydına tutulmuş ne ilk ne de son not olacaktır.
Soma, Reyhanlı, Roboski, Ali İsmail, Berkin Elvan’dır. Metin Lokumcu’dur.

Tunay Devrim

Okul aidatını ödeyemediği için, okul camlarını silerken düşüp ölen bir ülkenin "anası"dır.
Soma bundan sonra nasıl öleceğimizin yol haritasıdır. Bundan sonra:
İşbaşında yanacak, düşecek, vurulacak, sakat kalacak, kör olacak, zehirlenecek, intihar edecek, savaşa sürülüp kurban edilecek, cezaevlerinde çürüyecek olan biz "Değersizler Ordusu"nun "kader ve fıtrat" tarafından yazılmış sonlara sahip Türkiye’dir Soma.
Öteki yanımız ise ne yazık ki bizim "masum gerçekliğimiz" olarak kalacaktır…İlgili Aramalar: Tunay Devrim Hepimiz Değersizler Ordusunun Üyesiyiz, Hepimiz Değersizler Ordusunun Üyesiyiz, Tunay Devrim, Tunay Devrim yazıları, Tunay Devrim Adile Mermerci Çok Programlı Lisesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close