Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Tunay Devrim

Türkiye’de Arap Alevi Ozanların Dilinde Şiire Yolculuk: “Finnen”

Finnen Belgeseli

Ozanlar artık ölebilir,
Şiiri, sevgiyi, umudu
Yarattılar ya
Ozanlar artık ölebilir… 
Bir toplum ki kendi ana dilini konuşmaktan uzaklaşmış, kendi kültürüne yabancılaşma konusunda birinciliği kimseye kaptırmamış olsun… Bir toplum ki yıllar içinde yaşadığı baskılar sonucu kendi içine kapanmak zorunda kalırken ilginç bir şekilde kendisini geçmişine ve değerlerine de kapatmış olsun. Ve bir toplum ki son zamanlarda yavaş yavaş üzerindeki ölü toprağını atmaya başlayıp, diline, geleneklerine kendi özüne sahip çıkma yolunda üretimler ortaya koymaya başlamış olsun… Kimden mi bahsediyorum. Türkiye’de üniversitede herkesin illaki hayatlarının bir döneminde tanıdığı, hiç düşünmeden aynı evi paylaşabildiği, lezzetli yemeklerini yerken vurgulu "r" harfleriyle inceden dalga geçtiği ama her şeye karşın "el-emin" insan olarak kabul ettiği çoğunlukla Antakya, Adana ve Mersin’de yaşayan Arap Aleviler(Nusayriler) daha doğrusu kendi deyimimizle MİNNİNALAR’dan.. Üniversitedeyken bir arkadaşım biz Arap Alevilerinin Türkiye’ye nerden geldiğini sormuştu ve benim "Bir yerden gelmedik, biz zaten BURADAYDIK" cevabım karşısındaki şaşkın bakışını unutamam. Evet yüzyıllardır barış ve hoşgörü kenti ( ne yazık ki savaşa sürüklenen) Antakya’da ve çevresinde yaşayan bizler bu ülkenin asli unsurları olmanın çok daha ötesinde zaten kendi Liva’sında yani yerleşim bölgesinde kültürüyle, diliyle ve geleneğiyle var olan, bu varlığı ne yazık ki Yezitvari siyaset güden bazı çevrelerin hazmedemediği bir toplumuz. Tıpkı bu ülkeyi, bu rengi oluşturan diğer renklerin hazmedilememesi gibi… Yavaş yavaş gömüldüğü kabuktan sıyrılan ve futboldan sinemaya, akademik çevrelerden edebiyata gittikçe yükselen sesleriyle Arap Aleviler haliyle daha da çok merak edilmeye, araştırmalara konu olmaktalar. Bu çalışmalardan biri de kendi köklerinin peşinde bir yerel sanatçı ve sinemada kendi kültürünün sözcüsü olma yolunda ilerleyen genç bir yönetmenin emekleriyle ortaya çıkan "FİNNEN(Ozanlar)" adlı belgeseldir. Yaptıkları çalışmayı http://finnenbelgeseli.com/# adlı net sitelerinde şöyle açıklamışlardır:  
"Finnên belgeseli çok dilli, çok kültürlü dokusuyla medeniyetler kenti Antakya’nın pek bilinmeyen Arap Ozanlarını konu ediniyor. Finnênlerin (ozanların) geçmişten günümüze tarihe tanıklıklarını yansıtan ve günlük yaşamın nabzını tutan canlı şiirleri belgeselde tarihi anektod ve fotoğraflarla birlikte yer alıyor. Halk kahramanı Cemil Hâyek’ten, Kore Savaşı’na; Çukurova’daki çapadan, pamuk toplayıcılığına, yardımcıları hayvanlara kadar birçok konunun sözlü edebiyata, şiire yansıması sunuluyor." 

Tunay Devrim

Belgeseli izleyecek okurlarımız, ozanların şiirlerini sıradan, bazen sıkıcı, bazen anlaşılmaz bulabilirler. Belgeseli kurgu, bütünlük ve diğer sinematografik yönlerden de eksik görebilirler. Ama şu unutulmamalıdır ki yangına su taşıyan karınca misali( bir başka karınca da EHLEN dergisi ve yazarlarıdır ki bir başka yazımda Ehlen Dergisi hakkında da bilgi vereceğim) bir toplumun kendi gelenek ve köklerini araştırıp ortaya koymaya çalışan bu insanlar övgüyü hak etmektedirler… Yazımı belgeselin yaratıcılarının sözleriyle bitirmek istiyorum: 

"Tamamı Arapça olan belgesel, satır arasında anadile sahip çıkma çabasını, gerekliliğini de gündeme getiriyor. Türkiye’de ‘öteki’ dillerin ve kültürlerin gelecekte de var olabilme koşullarının hala olumsuz olması Arapçanın yalnızca bir dil/lehçe olarak ölme tehlikesini değil aynı zamanda birçok kültüre ait değerlerin kaybedilme tehlikesini de doğuruyor. Çünkü, Türkiye’de konuşulan 15’in üzerinde dilden biri olan Arapça, değişik lehçe ve ağızlarıyla farklı inançlara, kültürlere mensup birçok topluluk tarafından konuşuluyor." 
HERKESE İYİ SEYİRLER… YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ…İlgili Aramalar: finnen, finnen belgeseli izle, finnen belegeseli, finnen belgesel, finnen belgeseli hatay, finnen belgeseli full izle, finnen belgeseli nedir, finnen belgeseli hakkında yorum, finnen belgeseli hakkında yazı, Tunay Devrim, Tunay Devrim yazıları, Tunay Devrim Adile Mermerci Çok Programlı Lisesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close