Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Röportajlar

Hayatı 6-7 Saniyeye Sığdırabilir misiniz?

Aykut Elmas

Son zamanlarda internette bir fenomen haline gelen Aykut Elmas’la Edebiyat Yuvası olarak keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Özellikle farklı okul profillerini vine denilen 6-7 saniyelik videolarla konu edinen Aykut Elmas’la eğitimden, internete, sosyal hayatın her alanını kapsayan bu söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz…

Net âlemini cin çarpmışa çeviren Aykut kimdir nedir in midir cin midir?
—Aykut Elmas iki çocuklu memur bir ailenin, Ege Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 3. sınıf öğrenimi gören bir bireyidir.

Bize ‘vine’ olayını kısaca açıklar mısın?
—Vine, Twitter’ın akıllı telefonlara özel yaptığı bir uygulama, 7 saniyelik sanat-komedi-dram ya da aklınıza ne gelirse videosunu çekip yayınlayabileceği bir sosyal medya ortamıdır.

Çok kısa sürede milyonu aşan takipçin oldu? Sence İnsanlar neyi yaptığın için bu kadar ilgi gösterdiler?

—Öncelikle herkese çok teşekkür ediyorum, kısa sürede bu kadar hızlı yükselmemin sebebi bence doğallık ve tespitler. Yani herkes hayatından bir parça bulabiliyorsa demek ki beni izliyor. Kısaca genellikle herkesin başına gelen olayları ele alıyorum.

Vine çekerken konu önceliğin nedir?

—Böyle bir şey yok aslında ama takipçilerim genellikle öğrenim gören genç arkadaşlar o yüzden okul – kuşak çatışması gibi şeyleri ön planda tutuyorum.

Neden Amerika bayrağı?

Sanırım U.S.A vs Türkiye Vine’larından bahsettiniz. Ben Batı’nın en yüksek toplumu olarak Amerika’yı görüyorum, yani Amerika ” Ooo Efsane Yer ” demek değil, amacım sadece Batı’yı temsil etsin diye ABD Bayrağı.

Net ortamında bu kadar tanındıktan sonra özellikle arkadaş çevrenin sana karşı davranışlarında değişiklik oldu mu? Örnek olarak saygı mı arttı otlakçılar mı?

—Açıkcası arkadaş çevrem şaşkınlıklarını sürdürüyor. ” Bizim aykut yaa nasıl olur ” diyorlar. Ama elbette onlar da takdir ediyorlar. Arkadaşlar bir yana elbette otlakçı, yalancı ve işgüzar çok insan etrafınızda dolanmaya başlıyor ve Allah beladan uzak tutar bizi inşallah.

Bir ‘vine’ 6-7 saniye civarında sürüyor. Peki bu 6-7 saniyelik vine’i çekiminin arka planında neler var ve ne kadar sürüyor?

—Eğer “diyalog” tarzı konuşma çekecekseniz 5 dakika sürer ama konsept yani şekilden şekle girmeniz gerekiyor, elbise – mekan vesaire değiştirmek gerekirse zaman çok daha fazla uzuyor. Ama benim için maximum 30 Dakika diyebilirim.

Türk Dil Kurumu ‘selfi’ ye özçekim dedi. Vine için TDK’ya bir önerin var mı?

—Açıkcası özçekim bizim yeni nesil toplumumuz bence kötü olmuş. Bel altı bir slogan gibi oldu diye düşünüyorum. Her şeyin orijinal halinin korunmasından yanayım.

Nedir bu imam-hatiplilerle derdin?

—Heheh, kesinlikle ne fen ne imam hatip ne de endüstri meslek liseliler ile bir derdim yok, hatta çok takdir ederim hepsini gerçekten. Konuşma yetenekleri ve sözel güçleri çok yüksek öğrencilerdir ve meslek liseleri de aslında çoğu üniversitenin mühendislik bölümlerine alınması gereken ilk öğrencilerdir. Ama bir şeyler komik olmak zorunda ve bu iki lise diğerlerinden farklı sonuçta, abartıyla süslemek güzel oluyor. Eğer alınganlık gösteren varsa, özür dilerim.

Liselilerden nette veya günlük hayatta nasıl tepkiler aldın?

—Henüz kötü tepki almadım şükürler olsun, sanırım onlar da işin şakasını kavrayabilmişler sağ olsunlar. Ama illa ki ergenlik hormonlarının kurbanı gençlerimiz var, küçük küfürlerle beni süsleyen arkadaşlar da olmuyor değil.

İzmir genelde gavurluğu ve kızlarının güzelliğiyle bilinir. Senin gibi yaratıcı fikir sahipleri de çıkıyor demek ki. Bu konuda ne düşünüyorsun?

—Şahsen ben İzmirli değilim, evet kızları güzeldir fakat onların da çoğu İzmirli değil genellikle Balkan göçmeni benim rast geldiklerim. Burası Türkiye’nin çoğu vilayetine göre sosyal normları daha törpülenmiş bir yer. O yüzden “gavur” deniyor olabilir. Ama ” kim neyi, nasıl, nerede, kiminle ” bu soruların cevaplarıyla ilgilenmiyorum. Sadece benim özgürlük alanımı işgal etmesinler yeterli.

Senin paylaşımlarını izlerken okul yıllarına dönüyoruz. Okulda sevdiğin ve sevmediğin derslerin, hocaların kimlerdi?

—Ben sözel yönü daha ağır basan bir gençtim ve coğrafya – tarih hocalarımı daha çok severdim. Edebiyata ilgim çok azdı ve gerçekten sevmezdim. Ki hocalarını da öyle pek sevdiğim söylenemez, tabi ders içeriği ve hoca kimliğini bir tutmam o dönemin öğrenci zekasının bir ürünü, yoksa hepsi işini güzide bir şekilde yapan insanlardı, Allah hepsinden razı olsun.

Günümüz öğretmen ve öğrenci profilini nasıl yorumluyorsun?

—Çok büyük farklılıklar yok benim dönemimle, çünkü değişen sadece moda. Ben saçlarımı jolelerdim, şimdi jole gitti spreyler geldi, yeni model saçlar türedi. Sadece değişen moda. Öğretmenlerin işi daha zor, bu değişimle birlikte sonuçta bir jenerasyon farklılığı var ve benim dönemimdeki hocalar hala görev yapmakta,yaş aralığı ve anlayış seviyesi git gide açılıyor, yaşlanıyorlar. Allah gerçekten sabır versin.

Bizler de ‘edebiyat yuvası’ sitemizde eğitimciler olarak okul, eğitim, öğrenciler ve velilerle ilgili vine değil ama kara-mizah ürünü yazılar, tespitler ortaya koyuyoruz… Tabi ki posta gazetesindeki yurdum ……………. şairleri gibi ilgilenmediğini biliyoruz ama edebiyatla, karalama işiyle aran nasıl?

—Ben de edebiyatı sevmesem de şiir yazan hemen her genç gibi şiirler yazmıştım hatta onları da bir sitede yayınladım. Hatta onlardan bir tanesi umarım beğenirsiniz.
“Belki” Diye Süren Umut,
“Sanki” Diye Biten Hayat,
“Ta Ki” Diye Akan Zaman,
“Hani” Dersin Elde Kalan…


Son olarak edebiyat yuvası takipçilerine neler söylemek istersin?

—Sorularınız ve ilginiz için teşekkür eder, takip eden arkadaşlarıma sizin aracılığınızla ulaştığım için saygılarımı sunuyorum. Size de yaptığınız işlerde başarılar diliyorum, sevgiler…

SİTEMİZDEKİ DİĞER RÖPORTAJLAR İÇİN TIKLAYINIZ…


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close