Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Ali Kaya

Bu Sana Yazdığım Son Mektubumdur Mustafa Kemal’im…

76 yıl oldu sen aramızdan ayrılalı. Bugün 76 milyon Türk’ün kalbinde “sevgin” hâlâ yaşıyor. Eksilmeden ve giderek artan büyük bir bağlılıkla üstelik… Yalnız 10 Kasımlarda, Ulusal Bayramlarda değil, her gün seni sevgi ve özlemle anıyor ve arıyoruz Atam.
Kurduğun çağdaş, laik Türkiye Cumhuriyeti Devleti, – bugün yıkmaya çalışanlar olsa da- hâlâ dimdik ayaktadır. Gün geçtikçe, “Söylev”ini yeniden okudukça inan, gözümüzde dağlar gibi büyüyorsun Mustafa. Kemal’im!  Bugüne dek tanımaya, anlamaya, çalıştığımızdan çok daha büyük bir lider olduğunu, şimdi daha iyi anlıyor insan.
Orduları dağıtılmış, silahı elinden alınmış; yokluk ve yoksulluk içindeki bir ulusun başına geçtiğin günlerde sana; “düşman çok” dediler, varsın olsun” dedin. “Ordumuz yok” dediler, “kurulur dedin. “Silahımız ve paramız yok dediler, bulunur” dedin. Ordularıyla geldiler üstümüze, “geldikleri gibi de giderler” dedin.
Dediklerin hep oldu Gazi Paşam. Üzerindeki tüm rütbeleri söküp halkınla bütünleşerek düşmanı yendin. Kaçanlar kaçtı, kalanları bağrına bastın. Gelibolu’da ölen Anzaklar için öyle bir laf ettin ki; akıl süzgecinden geçmiş böyle bir sözü, bugüne değin hiç bir lider söylememiştir!
Ümmet toplumundan yepyeni bir ulus yarattın. Efendiye kul köle olan halkını, özgür birey olmanın onuruyla taçlandırırken, yakılmış yıkılmış bir imparatorluğun küllerinden çağdaş bir devlet yarattın ve adına  Cumhuriyet” dedin.      
Bunca yeniliği, değişimi ve onca Devrimi 15 yıla nasıl sığdırdın, işte asıl biz buna şaşıyoruz! Yalnızca biz değilz bu şaşkınlığı yaşayan. Bir büyük yabancı senin için  “yeryüzünde böylesi büyü adamlar yüz yılda bir gelir dünyaya. Şu talihsizliğe bakın ki yaşadığımız yüzyılda o adam Türkiye’den çıkmıştır” diyerek üstü kapalı da olsa sana övgüler düzmektedir!..  “On yılda on beş milyon genç yaratmıştın ya hani her yaştan… Demir ağlarla örmüştün ya Anayurdu dört baştan…”  Bunların tümü, masal gibi geliyor bize, inan…   
Kurdukları faşist rejimlerin bin yıl süreceğini zanneden Avrupa’nın o diktatörleri tarihi kanla, barutla yazarken; insanlığın ve o affetmez tarihin nefretini kazandılar. Resimlerini duvarlardan, heykellerini parklardan kaldırdılar. Ama senin heykellerin Mustafa Kemal’im, giderek çoğaldı.       
Anadolu’nun en ücra köylerinde, ya heykellerin dikildi alanlara; ya büstlerin süsledi salonları. En izbe evlerin duvarlarına bile önce senin resimlerin asıldı. Mahalle bakkallarını, köy kahvelerini, gecekonduları, senin fotoğraflarınla süslediler hep. Hiç bir zorlama olmadan, baskı da görmeden üstelik…
Gelincik tarlası gibi süslediğimiz balkonlarımızda, ayyıldızın tam ortasında o kalpaklı resmin yer alırken, içimizdeki Kuvva-yı Milliye ateşi yeniden alevlendi.
Kitaplara ve bilimsel çalışmalara konu oldun. Yüzlerce, binlerce kitap yazıldı adına. Askeri, siyasi, yenilikçi çağdaş araştırmacı yazarlara tez konusu oldun. Tutkuya dönüşen böylesi bir sevgi, dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir.    
İçimizdeki sevgin dizelere döküldü, şiir oldu. Dillerde türkü, oyunlarda “Atabar” oldun. Yüreklerimizdeki sevgin dışa vurdu; yakalarda rozet, boyunlarda kolye oldun.
Bayrak oldun miniklerin ellerinde…
Yüreklerimizdeki sevgi seli, bir çağlayana dönüştü. Dağlardan yuvarlanan kar yumağı gibi giderek büyüdü sevgin içimizde. Sınırlarımızın da ötesinde “Time Dergisi” ne kapak oldun.
“Yüzyılımızın yetiştirdiği en büyük insan ortak noktasında kesişti sana oy verenler.
Hiç bir ülkenin ayağına gitmedin, onlar sana geldiler hep. Dimdik durarak, onurunu korudun ülkemizin. Dilimiz, seninle kavuştu gerçek kimliğine ve türkü söyler gibi konuştuk o güzel Türkçemizi. Dünya, “Atatürk” adıyla duydu “Türk”ün adını.
Ulusal kimliğimizi de sen kazandırdın bize. O nedenle; “Ata” bildik seni,
“Türk’ün atası” dedik; “Atatürk” olarak işlettik nüfustaki soyadı hanesine.
Sen ey Gazi Kemal! “Ben bitaraf değilim, ben bir taraftayım. Cumhuriyetten, uygarlıktan, çağdaşlıktan, kültürden ve insanlıktan tarafım” demiştin ya… Arkandaki milyonları bulan Atatürk gençliği var oldukça ne kurduğun çağdaş Türkiye Devleti yıkılacaktır, ne kurduğun rejim sarsılacaktır. Gönlün huzur içinde olsun. Yattığın yerde rahat uyu Atam… Vatan sana minnettar, dünya sana hayrandır.
Işıklar yağsın üstüne Mustafa Kemal’im! Ellerinden öperim!..

İlgili Aramalar: Ali Kaya, Ali Kaya Bu Sana Yazdığım Son Mektubumdur Mustafa Kemal’im, Ali Kaya yazar, Ali Kaya yazıları, Ali Kaya Edebiyat Öğretmeni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close