Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Ali Kaya

Kasımpatılar

Ali Kaya

Parklarda bahçelerde görmeye alışıp kanıksadığımız, sonbaharın simgesi, bir güzel güz çiçeğidir kasımpatılar… Patlak patlak çiçek açarlar kasım ayında, bilirsiniz… Kokuları olmasa da görüntüleri güzeldir. Kar yumağı gibi bembeyaz,  vişne suyuna batırılmış gibi renkli, dal dal toplanarak kucakla getirilen bu kasımpatılarıyla, ne güzel çelenkler yapılırdı eskiden!..
Sözü tam oraya getirmek istiyorum işte… Kasımpatılarıyla örülen o güzelim çelenklere!.. Hani şu son günlerde; “koyardım- koyamazsın” kavgalarıyla, üzerinde kıyametler kopartılan, itilip kakışmalarla kapanın elinde kalırken parçalanan şu çelenklere getirmek istiyorum sözü…
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’yla, 10 Kasım Atatürk’ümüzü anma programları için büyük bir özenle hazırlanan çelenkler vardı ya hani taa çocukluğumuza dek uzanan anılarıyla…  Canlı ve rengârenk kasımpatılarıyla özenerek süsleyip şekillendirdiğimiz o capcanlı çelenkler… Çiçekleri yetiştirirken ayrı, dalında koparıp getirirken ayrı, bir çelengi süslerken işin içine “emeğimizi” kattığımız o güzelim çelenkleri hangimiz anımsamayız ki…
Daha dün kadar yakındı çiçeklerin çelenklerle örtüşüp öpüşmesi.  Oya işler gibi her bir çiçeği çelenk zeminine tek tek yerleştirirken duyulan  o sevgi, o insan sıcaklığı, harcanan emek bugün anılarımızda yaşattığımız birer nostalji olmanın ötesinde, elimizde ne kaldı geriye?..

Son yıllarda bir haller oldu bize… Tembelliğin de ötesinde bir umursamazlık, bir vurdumduymazlık çöktü sanki üzerimize.  8- 10 yıldır ( tam da bu döneme rastlaması rastlantı mıdır, bilinmez…) Kurum âmiri yetkililer, daire müdürleri öylesine bir “gaflet ve dalalet” içine düştüler ki… Önceleri kuru bir teneke parçasının üzerine 5-10 plastik ruhsuz çiçeği gelişigüzel iliştirerek, çelenk diye koymaya başladılar. Son günlerde ondan da vazgeçtiler ne yazık ki… Üç bacaklı bir teneke parçasını yüzleri bile kızarmadan, yasak savar gibi “çelenk” diye koydular bu yurdun kurtarıcısı ve kurucusunun heykelinin önüne..
Cumhuriyet’imize saygısızlıktır bu…  O Cumhuriyeti kuran Yüce Atatürk’e saygısızlığın, nankörlüğün da ötesinde büyük bir büyük aymazlıktır, terbiyesizliktir.
İşin kolayına kaçma tembelliği alışkanlık halini alınca, bu umursamazlık, işin ucunu bakın nerelere getirdi… O günlerde üzerinde pek de durmadığımız bu olumsuz davranışımızla, son günlerde yaşanan bu ihanet derecesindeki aymazlığımızı, yıllardır biz kendimiz hazırladık. Bilerek ve isteyerek yapıldı bu duyarsızlık ve birileri de göz yumdu bu aymazlığa. Aydın geçinen bizler, törenleri izlemeye gelen halkımız bu çirkin saygısızlığa anında tepki göstermeliydik …
Böylesine savsaklamalarla, ne yazık ki o güzelim kasımpatıların da boynu bükük kaldı 10 yıldır. Ne acıdır ki kimileri, birkaç demet çiçeği çok gördü Atasına.  İşte “fazilet” bildiği Cumhuriyet’ine ihanet etmek de bu saygısızlıkla başladı zaten!..  
Bu işin bir kanunu, yasası yönetmeliği yok mudur, henüz araştırmadım bu konuyu. Asıl yasaklanması gereken Anıta çelenk koyma değil; bu tür “uyduruk çelenklerin”  konulması olmalıydı asıl…  İşin içinde ileriye dönük ince hesapların olduğu, şimdi daha iyi anlaşılıyor.
İşte, bayramlarda ve anma günlerinde beni oldukça rahatsız eden bu durumu oturup yazmak istemiştim ne zamandır. Öyle sanıyorum ki sizler de rahatsızlık duymuşsunuzdur bu duyarsız, duygusuz, saygısız, saçma sapan çelenk koyma işinden.
Çelenk koyma kavgaları sürüp giderken böylesine önemli bir konuyu tartışarak, bir açıklığa kavuşturmanın ve sonuca ulaştırmanın zamanıdır, diye düşünüyorum.  
                                                                                           Eylül 2013 /Dikili


 Benim yazımı okuyan bir halk ozanı dostum benim için bir şiir yazmış. Oğlu da Almanya’da müzisyen, o da bestelemiş. Bir arkadaş da benim facebook hesabımdaki fotoğraflarla süslemiş. Bana yeni yıl armağanı oldu. Ben de dostlarımla paylaşmak istedim…


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close