Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Ali Kaya

Yazarlarımızdan Ali Kaya’nın Yeni Kitabı ‘Hâl Böyleyken Sarı Saçlım’

Hal Böyleyken Sarı Saçlım

‘Hâl Böyleyken Sarı Saçlım’ kitabının 44. sayfasından alıntı:

"Kimisi hapse atıldı, tutuklananlar en olmaz işkencelere uğradılar! Kimisi kurşunlandı, onulmaz yaralar aldılar. Kimisi, henüz yirmi yaşındayken idam sehpasına yürüdü korkusuzca! Kimseye boyun eğmediler, bel bükmediler, el etek öpmediler, aman dilemediler. Yiğitliğin, cesaretin, yurtseverliğin birer simgesiydi her biri.

Uzun ve yorucu bir yürüyüşün bu kuşağı ayıplarla, kayıplarla yüklü 12 Mart baskılarının zulmüne uğramış ve 30-40 bin kayıpla kurtulabilmişti.
78 Kuşağı;12 Eylül öncesini ve sonrasını çok keskin yaşadı.12 Eylül;78’lilerin hain idap edip kiminin beynini boşalttı, kimin beynini dağıttı.78 kuşağı,5 bin kayıp verdi düzene!
80 kuşağı ‘Toplumsallık’ açısından karanlıktı. ’Özal kuşağı’ da diyebileceğimiz bu kuşak; bencilliğin, köşe dönme hesaplarının, toplumsal sorunlara sırt çevirmenin ön planda olduğu yılları yaşadı. Birlikte yaşadık o günleri ve en yakın tanıklarıyız.
90’ların kuşağı, bana biraz daha umut veriyor. Bunda, darbesiz geçen günlerin rolü olsa gerek. Bu kuşak,78’lilerin aşklarının ürünüdür! Bu güne dek çok öz edildi yıllar yılı harcanan bu kuşaklardan. Özellikle 68 kuşağı için çok şeyler söylendi." 
Kitaptaki yazılarımın bir kısmının tarihi eski olsa da hiçbirinin güncelliğini yitirmediğini gördüm. Çünkü 50 yıldır benim bu garip ülkemde -geri düşmenin dışında- değişen pek bir şey olmadı hiç. Bu gidişle değişeceğe de benzemiyor zaten. O nedenle sıkılmadan, keyifle okuyacağınızı umuyorum. Her bir yazı bir kitabın özeti sayılabilecek yoğunlukta ve bugün yazılmış kadar hâlâ güncelliğini koruyor… Yaklaşık 30 yıldır değişik gazete ve dergilerde okurlarla buluşuyorum. Aklımın erdiği, dilimin döndüğü kadarıyla ülke ve bölge sorunlarını dostlarımla paylaşıyorum, hepsi bu… -Ali Kaya- (Önsöz’den)

İlgili Aramalar: Ali Kaya, Ali Kaya Hal Böyleyken Sarı Saçlım, Ali Kaya son Kitabı, Ali Kaya yazar, Ali Kaya Edebiyat Öğretmeni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close