Tamer Arıcan

2+0+1+4= 7 “ sende bunu yedi “

Neden bekliyeyim seni ki? Seviyorsan sen gel bana…
2013 ün ne hayrını gördük ki, 2014 ten bir şey bekleyeyim. Biri ağabey diğer kardeşi. 2014 bir sayıdır üstelikte çift bir sayı, çok özelliği olmayan bir sayı; asal sayı değil, mükemmel değil,… değil işte, değil. Bir sayıdan yeni yılda bir şeyler getirmesini beklemek pagan geleneği olmalı. Her sayının bir anlamı olduğu ve bu sayılardan oluşan yeni sayılarında anlamlı olduğu ebcet kültürü çok acayip, matematiksel olmayan bir bakış. Ömrümüzün sonu, sayıların sonsuzluğu çelişkisi harf sonluluğu, farklılığı ve artan insan nüfusunun sonsuzluğu ayrı bir çelişki. Mayıs ayına 5 demek, aralık a 12, sayı-harf ilişkisinin en müthiş çevrimi belki de. Daha müthişi de geri sayım saat 00:00 beklerken. 10,9,8…üç, iki, bir vee…. Nice yıllara… yeni yıl size huzur, esenlik, barış, mutluluk , başarı, para,… getirsin. Nerden getirsin? Nasıl getirsin ? Noel baba mı 2014? Canlı mı? Cisim mi? Tanıdık mı? Portakal, elma, çerez yeme hastalığına erken uyku gelme sendromu da eklenince, hindi yemem tavuk candır felsefesinin nefis yılbaşı yemeği ile süslenmesi acayip bir kaos oluşturması ile ıssız kalp atışımın, kıvrak göz hareketleriyle bütünleştiren beynimin oyunları bir yıldan diğerine geçişi sağladı şu ana kadar. Ne kesik konikten yılbaşı şapkam düştü kafamdan, ne kağıttan düdük ağzımdan dedim ya bir şey beklememiştin ON3 ten ON4 ten ne bekliyeyim. Kendine hayrı yok bence ON un, onlu yılların.
         Benden tavsiye pek bir şey beklemeden -hatta piyangonun size filan çıkmasını da hiç beklemeden- öylesine “karpe diem” ler ile yaşayın hayatı. Göreceksiniz, böylesi daha güzel.


İlgili Aramalar: 2+0+1+4= 7 “ sende bunu yedi “, Tamer Arıcan Yazıları, Tamer Arıcan Malkara Anadolu Meslek Lisesi, Tamer Arıcan Matematik Öğretmeni, Tamer Arıcan Tüm Yazıları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close