Açık Lis-e

Türkiye’deki İlklerden Olan “Hava Çekim Projesi”

Gökova Adile Mermerci ÇPL Havacılık Kulübü, 2012-2013 eğitim yılının ilk projesi olarak Ula ilçesine bağlı 17 okulun hava fotoğraf çekimi projesini hayata geçirdi. Bu kapsamda “quadkopter” adı verilen dört motorlu hava aracı kullanan Havacılık Kulübü. 20 kadar kulüp öğrencisinin katılımı ile gerçekleştirilen etkinlikte Muğla-Gökova’da yer alan okullarımızın hava fotoğraflarını çekti ve okul öğrencilerine havacılık hakkında bilgiler verildi. Proje tamamlandığında çekilen fotoğraflar derlenerek, sunum hazırlandı ve Ula İlçe Milli Eğitim Milli Eğitim Müdürlüğü web sayfasında kullanıldı.
Muğla’nın şirin beldesi Gökova’da bulunan Adile Mermerci Çok Programlı Lisesinin bir özelliği de, Türkiye’nin sayılı okul havacılık kulüplerinden birini bulundurması. Okul havacılık kulübünü, havacılığa gönül vermiş bir eğitici olan matematik uzman öğretmeni Can Gökovalı, okulda göreve başladığı 2008-2009 eğitim yılında kurdu.
Gökovalı, 1984 yılında paraşüt, 1985 yılında Model Uçak Rehber Öğretmen ve 2003 yılında Yamaç paraşütü eğitimlerini aldı.
Kulübe katılan öğrenciler ilk yıl bumerang ve basit uçak yapımı hakkında eğitim almaktadırlar. Bu aşamada Türk Hava Kurumundan gelen ATA, A-1 ve A-2 serbest uçuş planör modelleri yapılmakta.  Kurslara katılan öğrencilere model uçak sertifikası verilmektedir. Daha sonraki yıllarda ise radyo kontrollü model uçak yapmasını ve uçurmasını öğreniyorlar. Kulüpte bulunan yamaç paraşütü ile çalışmalar yaparak , bu spora ilk adımı atmış oluyorlar.  Bu güne kadar yapılan çalışmalara 100 civarında öğrenci katılmış.
İnşaatlarda kullanılan izolasyon köpüklerini (foamboard) kullanarak yapıyorlar. ÇAYLAK adlı bu uzaktan kumandalı model uçağı, Eylül ayından itibaren internet ortamında yapımı ve uçurulmasını ülke çapında paylaşma hazırlığındalar.  Kulüp öğrencileri modellerini yaparlarken aşamaları videoya kaydedip, paylaşmayı hedefliyor. Ardından modeli yapan diğer okullar ile bir araya gelerek modellerini uçurmak istiyorlar.
Ayrıca havacılığın tüm branşları hakkında bilgiler edinmekteler.
2011-2012 eğitim yılından başlayarak kulüp, Ula Kaymakamı Sayın Erol Karaömeroğlu’nun teşviği ve desteği ile havadan fotoğraf ve video çekimlerine başladılar. Önce okullarını ve yeryüzü cenneti Gökova’nın hava videolarını çeken kulüp üyeleri, daha sonra Ula, Muğla ve Çanakkale’de çekimler yaptı.  Çanakkale Şehitleri Abidesi çekimi özellikle çok beğeni kazandı. Video ve fotoğrafları binlerce kişi izledi.
Havacılık etkinlikleri, öğrencileri motive ettiği gibi, okulda gördüğü ders bilgilerini de kullanmaları açısından bir ortam sağlamaktadır. Öyle ki, plan okumak, açıları hesaplamak için matematik ve geometri, uçuş kanunlarını anlamak için fizik, kuşların kanatlarını inceleyip uçaklara uygulamak için biyoloji, kaynak araştırması yapabilmek için İngilizce dersinde edindikleri bilgileri kullanmaları gerekmektedir.
Can GÖKOVALI
Model Uçak Rehber Öğretmeni (1985/13)
Paraşüt Başlangıç 1984
Yamaçparaşüt Öğrenci Pilotu (2002)
Yamaçparaşüt Tekamül (53 uçuş)
Adres:
Adile Mermerci Lisesi/Havacılık Kulübü/Gökova – Muğla  

GÖKOVA ADİLE MERMERCİ ÇOK PROGRAMLI LİSESİ’NİN HAVADAN GÖRÜNÜMÜ

GÖKOVA ADİLE MERMERCİ ÇOK PROGRAMLI LİSESİ’NİN HAVADAN GÖRÜNÜMÜ

 

Ş.CAN GÖKOVALI—ADİLE MERMERCİ HAVACILIK KULÜBÜ REHBER ÖĞRETMENİ
Ş.CAN GÖKOVALI—ADİLE MERMERCİ HAVACILIK KULÜBÜ REHBER ÖĞRETMENİ

 

MUĞLA-AKYAKA CAHİT-BELKIS GÜNEYMAN İLKÖĞRETİM OKULU
MUĞLA-AKYAKA CAHİT-BELKIS GÜNEYMAN İLKÖĞRETİM OKULUİlgili Aramalar: Türkiyedeki ilklerden olan hava çekim projesi, Muğla Gökova Adile Mermerci Çok Programlı Lisesi, Hava Çekim Projesi, Can Gökoavlı, Yamaçparaşüt Tekamül, Adile Mermerci Lisesi Havacılık Kulübü, Akyaka Havadan Görüntü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close