Trakya Günlüğü

Trakya İnsanı ve Trakya Şiveli Videolar

#Trakya insanları, trakya dışına çıktıklarında fiziksel olarak aralarında bir benzerlik olmasa dahil gittikleri ortamda birbirlerine çok benzetilirler, hatta kardeş zannedilirler.

#En okumuşu, bilgilisi yıllaaar sonra trakyaya memleketine dönse bile toprağa ayak bastığı anda en kral trakyalı olur, şivesi hemen değişir.
#Trakyalı kendini avrupanın merkezinde sanır. Müjdat Gezen’in bir filminde kullandığı ‘gezdireyim sana avrupayı Malkara, Keşan..’ esprisi de bu psikolojiyle türetilmiş eminim 

#Trakya babalarının çoğu kumral yada sarışındır. Hatta bir anadolu kızı kendi kara kaş kara göz babasının yanında trakyalı sarışın babayı garipseyebilir.
#Genel olarak trakya insanı içici olarak bilinir. Ancak içenler kadar, içmeyenler de oldukça fazladır. Yalnız her trakyalının eğlenceye ve muhabbete düşkün oldukları tartışılmazdır. Oldukça sıcak kanlı ve sohbete düşkün insanlarımız tatlı dilleriyle kendini dinletmesini bilirler.
#Eğlencelerinin vazgeçilmezi düğünlerdir. Düğünlere çoluk çocuk,hasta yaşlı, tüm sülale olarak katılım gösterilir. (Hatta annem hep, ‘gökte düğün var deseler, merdiven dayar çıkarız’ diye bir öz eleştride bulunur) 
#Bilinenin aksine aslında her trakyalı oynamayı sevmez. Ancak düğünlerde herkes birbirlerini oynamaya teşvik eder, gerekirse zorlar ‘Oturmaa mı geldik beya, hadi oynamaa’ı şeklinde. Böylece yavaş yavaş oynama fikri benliğimize işler, Trakyalının karakteristik özelliği oluveririr.

#Trakyada kahvehane kültürü çok yaygındır. En ilginç replikler burada geçer, muhabbet gırladır. (çokçadır) 
#Trakyalı türkçeyi 28 harf konuşur ‘h‘ ı kolay kolay kullanmaz. üseyin, asan, ilal (hilal )vb. Ve hiç umulmayan yerlere h koyar bu da bi gerçek. ‘ Ayraboluya gittim hayran içtim ayran kaldım’ gibi  🙂

#İsimleri de kendilerine özgü söylerler. Ismayıl(ismail) , ibraam (ibrahim), Hatçe (hatice),Üsniyenge (hüsniye yenge), Emnenge (emine yenge) Sülman (süleyman) Erduvan (erdoğan),Aydovan (aydoğan)

#Genel olarak bir trakya şivesini kullandıkları gibi bu şive yer yer çeşitli kollara da ayrılır.’ naboorsun be gülüm.’ ‘Anan da geliy mi bizimle?’ ‘ yapıyola kadam ( kardeşim)’ cümlelerinin yüklemlerindeki gibi.  Geniş zamanı şimdiki zaman şeklinde yerleşmiş bir şive olarak kullananlarımız da mevcuttur. Ancak belli başlı replikleri tüm trakya toprağında duyarsınız. Vee işte koca trakyalı replikleri:
-aman gene benim kara kızanıım ( sevme ünlemi)
-maarii!! ( şaşırma ünlemi)
-a be  fıyy.. (seslenme ünlemi)
– sakil sakil bakınma etrafına ( salak gibi anlamında)
-birden sırtıma talaz geldi (üşüdüm manasında)
-ırkanın düğmelerini vur (hırkanın düğmelerini ilikle)
-çü be çüü.. (köpek kovalama ünlemi)
-Gördüm seni pazarda hantır hantır gezerdin
-naptı ba? yada – işşt sülman nabüün? (nasılsın manasında)
-sabağan kırağsında çıplacık gezme be kızanım.
-sen gene ne çıkarsın, yırtık dondan çıkar gibi 
-adi ayda bakalım pisikletini (bisikletini sür)
-kızanım paraladı kendini sınavı kazancam diye.
-sen de epten yaptın kendini üç yaşında kızan gibi.
– kızanla kızan olma (çocukla çocuk olma)
-çarparım bak somağana bi tane.
-Bubacığın nassı oldu be Mömet (mehmet), “bacacıklarım ayrıyı” derdi insancık. – Düzeldi beyaa gavur gibi maaşalla, icbişeyciği kalmadı.
-o ne anasının gözüdüüürr, baksana gözlere fıldır-fıldır.
– Astayım bacacıklarım ağrıyı, mevlide gelemem ama akşamki düğüne gelirim 
-tiii orda bak (işaret etmek)
-evdekilere  arabala selam (çokça selam)
-vayy firoon (argo) 
-a be ne gülersin keraneci?
Ayrıca şuan aklıma gelen; kapçık ağızlı, susak, ayvan oğlu ayvan, yolu aykırlamak, tüyleri gülmek, hımıldak (fener), toraman gibi ifadeler de lügatımızda mevcut.  

İlgili Aramalar: Trakya İnsanı ve Trakya Şiveli Videolar, Trakya Şivesi, Trakya Videoları, Trakya Şiveli Filmler, Trakya insanın konu edildiği filmler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Göz Atın

Close
Close