Açık Lis-e

Ankara Ticaret Meslek Lisesi

Ankara Ticaret Lisesi

Bazı yapılar vardır; içine girdiğinizde tarihte bir yolculuğa çıkmış gibi hissedersiniz. Ne kadar modernleştirilip yenilense de o tarih duvarlarına kazınmıştır adeta. Kuruluş tarihi Cumhuriyete denk olan Ankara Ticaret Lisesi’ne ilk girdiğimde de bu hisse kapılmıştım. Okulumuz iki bloktan oluşuyor. Biri ana bina diğeri de eski bir kilise olup sonradan okula çevrilmiş ek bina. Belki de okula çevrildiği için ayakta kalmış, aksi halde Anadolu’nun birçok bölgesindeki yapılarla aynı talihsizliği yaşayabilirdi.
Okulumuz 1924 yılında kurulmuş, başta Ekonomi Bakanlığı’na bağlı olarak küçük işletmelere elaman yetiştirmiş. Ancak 1926 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanmıştır. Okulumuz çeşitli programlarda öğrenci yetiştirmektedir. Ankara meslek alanında çok sayıda mezun vererek mesleki anlamda cumhuriyetin yeni kadrolarının yetişmesinde öncülük üstlenmiştir. Günümüzde de kendi alanında adından sürekli söz ettiren okulumuz akademik çalışmaları dışında sanat, spor ve kültür faaliyetleri de yürütmektedir.
Edebiyat Yuvası’nda Ankara’nın gri tonları dışında farklı renkleri de olduğunu göstereceğiz. Okulumuzun eğitsel-kültürel faaliyetleriyle bizler de burada olacağız.
 

İlgili Aramalar: Ankara Ticaret Meslek Lisesi, Ankara Ticaret Lisesi, Ankara Ticaret Meslek Lisesi üretimleri, ankara ticaret meslek lisesi mezunlari,
ankara ticaret meslek lisesi mezunları,
yenimahalle ticaret meslek lisesi,
ankara ticaret meslek lisesi bölümleri,
ankara ticaret meslek lisesi adalet bölümü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close