Yazarlarımız

Ali Kaya

Ali Kaya İlhan Selçukla

1944 Yılında Isparta Aksu’da doğdu. 
İlkokulu doğduğu kasabada, ortaokulu Eğirdir, liseyi Isparta’da okudu. 1966–67 öğretim yılında da, Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü bitirdi. 
Bozcaada Ortaokulunda 5 yıl Türkçe öğretmenliği ve yöneticilik, Dikili Lisesinde de 23 yıl edebiyat ve Türkçe öğretmenliği yaptı. 
1994 yılında emekli oldu. Birer yıl da; İzmir Özel Çakabey Koleji ve Özel Deniz Lisesinde çalıştı. 
Uğur Mumcu’nun ölümünün birinci yılında ADD’nin Türkiye genelinde açtığı “Uğur Mumcu Sevgisi” konulu yazı yarışmasında birincilik ödülünü İnönü Kültür Merkezinde yapılan törende Sayın İlhan Selçuk’un elinden alırken çok onurlandı. 

Bergama’da haftalık yayımlanan Kuzey Ege Gazetesi’ndeki köşe yazarlığını 25 yıldır sürdürmektedir. Bergama Belediyesince “ 2002’de Türkiye’de en iyiler” ilk kez belirlenirken; Ali Kırca, Tuncay Özkan, Hulki Cevizoğlu’nun medya ve ulusal basın dallarında ödül aldığı seçkide; “yerel basında en iyi köşe yazarı" ödülü de, Belediye Başkanı sayın Akif Ersezgin tarafından “Kermes Şenlikleri”nde kendisine verildi. 

2003 yılında da İzmir Kent Kültürü ve Sanat Dergisi’nin düzenlediği “Çocuk Öyküleri” yarışmasında “VAPURDA” öyküsüyle ödül aldı.

2006 Mevlüt KAPLAN Öykü Yarışmasını “KUM TANECİKLERİ” adlı kitabıyla kazandı. Kitap, Etki Yayınlarından 2007 yılında çıktı.
Etki Yayınlarından çıkan son kitabı “HAL BÖYLEYKEN SARI SAÇLIM” 256 sayfalık DENEME türündedir.
Kuzey Ege, Granit, Gazete Dikili, Dikili Postası, Dikili’nin Sesi, Dikili Gerçek Haber, Dikili Genç Haber, Çağdaş Urla, Yarımada, İzmir Söz, Çağdaş Karşıyaka, Akdeniz, Dikili Haber, yerel gazetelerinde sürekli; Cumhuriyet, Yeni Asır, Siyah Beyaz, Yakın Plan, Haber Ekspres, İlk Kurşun gazeteleriyle; Öğretmen Dünyası, Birtur, Adabelen, Yaşam, Ünlem, İzmir İzmir Kent Kültürü ve Sanat Dergilerinde; makale, deneme, gezi-inceleme ve köşe yazısı türlerinde iki binin üzerinde yazısı yayımlandı.

Dikili yerel radyosunda 136 Edebiyat ve sanat programı hazırladı ve sundu. Evli ve iki kız babasıdır. İyi bir kitap okuru olan öğretmen eşi, yazılarında en büyük eleştirmenidir. 
Yazları Dikili’de, kışları da Karşıyaka’da yaşamaktadır. Bir dönem Karşıyaka Kent Konseyi üyesi olarak görev yapmıştır. 

Ali Kaya 24 Ocak 1995 günü, “Uğur Mumcu Sevgisi” konulu makale yarışmasında 
“Birincilik Ödülünü” Sayın İlhan Selçuk’tan alırken. (Sayfadaki fotoğraf)

İletişim:

CEP : 0 532 704 89 20
E – MAİL : alikayadikili@yahoo.com.tr

İlgili Aramalar: Ali Kaya, Ali Kaya edebiyat öğretmeni, Ali Kaya emekli öğretmen, Ali Kaya yazar, Ali Kaya ödülleri, Ali Kaya biyografisi, Ali Kaya Isparta Aksu, Ali Kaya İlhan Selçuk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Göz Atın

Close
Close