Ders Videoları TIKLA
Kitap Cevapları TIKLA
Biyografiler

Mithat Cemal Kuntay

Mithat Cemal Kuntay

1885′te İstanbul’da doğdu. 1956′da İstanbul’da yaşamını yitirdi. Tek romanı “Üç İstanbul”la büyük başarı kazandı. Vefa İdadisi’ni ve Mektebi Hukuku bitirdi. Doktora sınavını verdikten sonra Hukuk Mektebi’nde idare hukuku asistanlığı yaptı. Adliye Nezareti Özel Kalemi’ne girerek müdürlüğe kadar yükseldi. Birinci Hukuk Mahkemesi üyeliğinden sonra Beyoğlu Dördüncü Noteri oldu. 1956′da İstanbul’da ölümüne kadar bu görevi sürdürdü. Yazmaya şiirle başladı. İlkşiiri “Elhamra” Resimli Kitap’ta yayınlandı. 2′nci Meşrutiyet’e kadar çeşitli dergilerde yayınlanan ve aruzun ustaca kullanıldığı, ulusal duyguların ön plana çıkarıldığı şiirleriyle tanındı. Milli Edebiyat Akımı‘nın değerlerini benimsedi. “Üç İstanbul” romanında da canlandırdığı Mehmet Akif‘le tanışması, sanatı ve düşünceleri üzerinde etkili oldu. Çınaraltı dergisinde 1943-1944′te yayınlanan son dönem şiirlerinde Yahya Kemal Beyatlı‘dan da etkilendiği görüldü.
Yalın bir dil kullandığı “Kemal”, “Yirmi Sekiz Kânun-ı Evvel” gibi oyunlarında yurt sevgisi konusunu işledi. Tek romanı ve en önemli eseri “Üç İstanbul”da, 2′nci Abdülhamit, 2′nci Meşrutiyet ve Mütareke yıllarının İstanbul’unu anlattı. Gerçekçi kişiler, ayrıntılı tahliller ve bu üç dönemin yaşantısından sunduğu canlı kesitlerle dikkat çeken bu roman televizyon dizisi olarak da yayınlandı ve büyük ilgi topladı. Edebiyat araştırmaları yapan Kuntay, inceleme ve araştırmalarını 1913′te yayınlanan “Hitabet ve Münazara Dersleri”, 1914′te yayınlanan “Hitabet Dersleri” kitaplarında topladı.
ESERLERİ
ŞİİR:
Türk’ün Şehnamesinden (1945)
ANTOLOJİ:
Nefaisi Edebiye (1913)
OYUN: Kemal (1912) Yirmi Sekiz Kânun-ı Evvel (1918)
ROMAN:
Üç İstanbul (1938)
BİYOGRAFİ:
Mehmet Akif (1939, İstiklal Şairi Mehmet Akif adıyla 1944) Namık Kemal (2 cilt, 1956) Sarıklı İhtilalci Ali Süavi (1946)
İlgili Aramalar:mithat cemal kuntay bayrak şiiri,
mithat cemal kuntay bayrakları bayrak yapan,
mithat cemal kuntay hayatı,
mithat cemal kuntay sözleri,
mithat cemal kuntay şiirleri,
mithat cemal kuntay edebi kişiliği,
mithat cemal kuntay kimdir,
mithat cemal kuntay mehmet akif

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close