25 Kasım Cumartesi 2017
Ana Sayfa / Güncel Konular / Atatürk’ün Gerçek Sesi

Atatürk’ün Gerçek Sesi

Önder Atatürk’ün gerçek sesinin çok ince olduğu, hitabet gücünün çok zayıf olduğunu; aslında fotoğraflarda falan görüldüğü kadar kalıplı bir kişi olmadığını, çok kısa boylu olduğunu söyleyen çok kişi duymuşsunuzdur. Türklüğün böyle kutlu bir lideri olmasını hazmedemeyen insanlar, onu “aslında insanların çok abarttığını” söylemektedirler. Mustafa Kemal gibi bir zâtın düşüncelerini eleştirmeye haklı olarak yanaşamayan bu tipler, ancak dış görünüşüne veya sigara içişine falan takılırlar.

Hâlbuki Atatürk, onu karalamak isteyen böyle insanların söylediklerinin aksine 1,74 cm boyunda, 76 kg ağırlığında bir Türk yiğididir. Ses kayıtlarındaki tizliğin (inceliğin) nedeni ise, o günkü ses ve görüntü kayıt aygıtlarının çok kalitesiz kayıtlar yapmasıdır. Ayrıca kayıtların uzun süre arşivlerde saklanması veya tesadüfî yerlerde bulunmuş olması da, bugün onları sağlıklı biçimde ses ve görüntüye dönüştürmeyi zorlaştırmıştır.

Sizlere, cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemâl Atatürk‘ün gerçek sesini ve en net görüntülerini sunuyoruz. Aşağıdaki videodan Atatürk’ün gerçek sesine en yakın kaydı dinleyebilir, Ulu Önder’in en net çekimlerini görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir